.

 

جاذبه های گردشگری بادرود

آستان مقدس آقاعلی عباس

آستان مقدس آقاعلی عباس و شاهزاده محمد از فرزندان بلافصل امام موسی ابن جعفر در بادرود قرار دارد . این زیارتگاه هر ساله پذیرای بیش از سه میلیون مسافر و زائر از سراسر کشور است .

آستان مقدس دارای ۴۰۰ باب زائرسرا و امکانات اولیه اسکان مسافران و زائران است. معماری بسیار زیبای آستانه در قالب گچ بری، آیینه کاری و کاشی کاری بر پیکره یکی از بزرگترین گنبد مدور جهان چشم هر هنردوست عاشقی را مجذوب هنرزیبای خودش می سازد.

گرمابه تاریخی نوقه

http://badroodi.persiangig.com/DSC_0235.JPG

 

گرمابه تاریخی نوقه از آثار دوران صفویه که بسیار زیبا و با روش معماری با شکوهی در ۴۰۰ سال پیش ساخته شده و اکنون به عنوان موزه بادرود مورد بازدید علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

 این بنا که مانند تمام گرمابه های قدیمی ایران دارای تون رختکن و حوضچه های کوچک و متصل به هم است دارای ویژگی معماری خاصی است.

در سال ۱۳۵۶ این حمام تخریب و جزیی از مسیر کوچه قرار گرفت در سال ۱۳۷۹ به پیشنهاد جمعی از دوستداران میراث فرهنگی و به همت شهردار محترم وقت و مجموعه فرهنگی ارشاد اسلامی آقای ذبیح اله صولتیان از زیر خاک شناسایی و بازسازی شدو اکنون به عنوان موزه مردمشناسی بادرود مورد بازدید علاقمندان قرار میگیرد.

پرستشگاه آدینه

 

 

پرستشگاه آدینه مربوط به دوران میتراییسم است. حدود ۳۰۰۰ سال پیش این مکان به عنوان معبد دین میتراییسم رواج داشته، پس از آیین زرتشت به آتشکده و بعدها با ورود دین اسلام به ایران به عنوان مسجد آدینه اشتهار یافته است . این مسجد در حال حاضر دارای دو ستون بزرگ خشتی گلی، محرابه‌های خشتی با تزئینات ساده،حوضچه آجری مربع و دیوارهای ساده گچی است.

در قسمت میانی پرستشگاه آثاری شبیه به حوض آجری با اشکال هندسی نامنظمی به عمق یک متر از سطح بنا وجود دارد. برای دیدن این اثر کهن می توان از مسیر خیابان امام حسین (ع) تا حسینیه پای نخل و روبروی منزل محقق الدوله به سمت کوی آدینه حرکت و از این اثر زیبا دیدن کرد.

منزل محقق الدوله

منزل محقق الدوله در فاصله ۱۰۰ متری میدان امام حسین (ع) بادرود واقع شده است. این خانه تاریخی از معماری بسیار زیبایی برخوردار است. دارای حیاط و سرسرای تابستانه و زمستانه و حوض بزرگ و باغ متصل به خانه است.خانه محقق الدوله از شاهکار معماری کویری بادرود می باشد.

 خانه تاریخی رهگشای
 

سرا موزه رهگشای از جمله بهترین وزیباترین اماکن تاریخی وگردشگری بادرود است.این خانه تاریخی قجری که به همت مرحوم علی اکبر رهگشا احداث و توسط فرزندانش بازسازی شده اکنون به همت دکتر رهگشا و خانم فرانسویش به عنوان موزه ای زیبا بابیش از دو هزار قطعه شیی تاریخی مبدل شده است.

برپای جشن نوروز در آدینه اول سال و نیز نمایش انواع سفره هفت سین از شاخصه های این خانه زیبا در عید نوروز است.

کمپ گردشگری متین‌آباد

 

کمپ گردشگری متین‌آباد که به عنوان نخستین اکو کمپ توریستی کویری ایران توسط بخش خصوصی ساخته شده و در آن شتر سواری در کویر، رصد ستارگان و استراحت در چادرهایی که در دل شن‌های روان ساخته شده‌اند راب رای گردشگران مهیا کرده است.

کویر ریق شق بادرود

 


وجود طبیعت زیبا و بکر چون رملهای روان شن جهت بهره وری گردشگری کویر نوردی که پیرامون شهر را فرا گرفته از دیگر جاذبه های طبیعی گردشگری بادرود است.

بادرود در استان اصفهان ودر 60 کیلومتری کاشان برسر راه اتوبان کاشان- اصفهان و نیز 50 کیلومتری اردستان کنار جاده ترانزیت جنوب به تهران ودرست در مرکز کشور عزیزمان با پیشینه 7000 ساله قدوم پرمهر ایرانیان را در جشن باستانی نوروز گرامی میدارد.تاريخ : سه شنبه ۱۹ اسفند۱۳۹۳ | ۸ قبل از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |منزل وموزه شخصي رهگشاي بادرود  با بيش از ۲۰۰۰ قطعه اشياء تاريخي درخصوص معرفي زندگي مردم در قديم

http://s2.picofile.com/file/7163539351/15_www_badroodcity_blogfa_com.jpg

نمایی از داخل خانه ی تاریخی رهگشای

http://s2.picofile.com/file/7163539672/16_www_badroodcity_blogfa_com.jpg

خانه تاریخی میرزا فتح اله افصحی

http://s2.picofile.com/file/7163819137/01.jpg

خانه تاریخی معزی

http://s2.picofile.com/file/7163819886/02.jpg

خانه تاریخی مدیر(قوام الدین حائری)

http://s2.picofile.com/file/7163820107/03.jpg

خانه تاریخی میرزا رضا فاطمی

http://s2.picofile.com/file/7163820535/04.jpg

خانه حاج آخوند موثقی

http://s2.picofile.com/file/7163821177/05.jpg

گرمابه تاریخی نوقه در بادرود ازآثار ارزشمند دوران صفویه . این گرمابه به ثبت آثار ملی کشور پیوسته وقرار است به موزه مردمشناسی بادرود مبدل شود.

http://s2.picofile.com/file/7164063010/01_www_badroodcity_blogfa.jpg


http://s2.picofile.com/file/7164063224/02_www_badroodcity_blogfa.jpg


http://s2.picofile.com/file/7164063331/03_www_badroodcity_blogfa.jpg


http://s2.picofile.com/file/7164063438/04_www_badroodcity_blogfa.jpg

______________________________________________________________________

خانه تاریخی محقق الدوله

http://s2.picofile.com/file/7163538488/13_www_badroodcity_blogfa_com_.jpg


بنای یادمان مرحوم محقق الدوله در کنار مجموعه تاریخی محقق الدوله در محله حسینیه بادرود قرار دارد . این بنای زیبا با ارتفاع 8 متر و8 ستون متقارن با معماری اسلامی- سنتی وبه مناسبت یادبود شصتمین سال فوت این مرحوم احداث گردیده است .

این بنا به همت وهزینه فرزندش دکتر حسنعلی محققی بنا گردیده ودر زیر گنبد مدور آن سنگ قبر مرحوم محقق الدوله قرار دارد که تاریخ فوتش را 27 دی ماه 1330 خورشیدی نشان می دهد. دور تادور داخل وبیرون گنبد اشعاری در وصف محقق الدوله با کاشیهای فیروزه ای درج گردیده است.

http://s2.picofile.com/file/7164032468/01_www_badroodcity_blogfa_com.jpg

http://s2.picofile.com/file/7164032896/02_www_badroodcity_blogfa_com.jpghttp://s2.picofile.com/file/7164070963/05_www_badroodcity_blogfa.jpgتاريخ : پنجشنبه ۲۲ آبان۱۳۹۳ | ۹ قبل از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |
http://badroodi.persiangig.com/DSC04991.JPG

http://www.icccoop.ir/Upload/Modules/Contents/asset85/kaloot.jpg


از کرمان جاده بم را درپیش گرفتیم. حدود 15 کیلومتر از بزرگراه کرمان – بم را که پشت سر گذاردیم تابلو شهداد به چشممان خورد.مسیر را ابسمت جاده فرعی راندیم جاده دو طرفه است وبخشی از آن از مسیر کوهستانی می گذشت. بعد تز گذر از تنها تونل مسیر چشممان به برفی افتاد که انگارحاصل بارش اخیر بوده است .بعد از طی مسیر کوهستانی به دشت هموار رسیدیم ودرختان سرافراز خرما از دور شهداد را به مسافران معرفی میکرد.از کرمان تا شهداد حدود 100 کیلومتر است.

http://badroodi.persiangig.com/DSC05004.JPG


http://badroodi.persiangig.com/DSC05007.JPG

بعد از توقفی در ایستگاه نوروزی شهرداری شهداد در ورودی شهر با راهنمای دوستان از مسیر خیابان اصلی به سمت امامزاده زید رانده ومسیر 40 کیلومتری کویرلوت  را درپیش گرفتیم..مسیر از جاده آسفالته وخوبی برخوردار بودکه بخشی از مسیر شهداد به نهبندان محسوب میگردید. بعد از طی 40 کیلومتر بیابانی که مطلقا حتا یک چوب خشک هم درآن یافت نمی شود به اولین بخش از کلوتهارسیدم .


http://badroodi.persiangig.com/DSC05025.JPG

مسیر کلوتها تا 40 کیلومتری ادامه دارد.در امتداد مسیر منطقه گندم بریان قرار دارد که با دمای بالای 60 درجه سانتیگراد به عنوان گرمترین نقطه کره زمین محوب می شود  

وجود کلوت‌ها از جمله شگفتی‌های شهداد و از جاذبه‌های طبیعی منطقه است که گردشگران بسیاری را برای بازدید از آنها به کویر می‌کشاند

http://badroodi.persiangig.com/DSC04993.JPG.

واژه کلوت از 2 واژه «کل» به معنای آبادی و «لوت» که اشاره به کویر لوت دارد، تشکیل شده است. این سازه‌های طبیعی از دور شهری را به یاد آدمی ‌می‌آورد که متروک شده؛ قابل توجه است که وسعت این کلوت‌ها نزدیک به 11 هزار مترمربع است و با شهر شهداد 40 کیلومتر فاصله دارد.
طبیعت با صرف هزاران سال زمان و با کمک پدیده فرسایش، این شگفتی را خلق کرده که باورش برای هر بیننده‌ای سخت است. نم‌نم باران بر پهنه خشک کویر لوت می‌بارد و خاک‌های تل‌شده‌ای را گرد سنگ‌ها استوار می‌کند، این‌گونه است که طی سالیان سال سازه‌های این شهر شگفت‌انگیز به وجود آمده است

http://badroodi.persiangig.com/DSC05042.JPG.

بدنیست بدانیم شهداد علاوه بر این‌که شهری کویری است، ولی کاوش‌های علمی ‌باستان‌شناسان در این منطقه از سال 1348 و کشف گورستان‌های باستانی نشانگر این است که این شهر، شهری تاریخی و باستانی بوده و تاریخ گذشتگان را در کنار کویر لوت بر دوش می‌کشد. از نمونه اشیای به دست آمده در این منطقه می‌توان به درفشی اشاره کرد که کهن‌ترین درفش فلزی یافت شده در ایران است و هم‌اکنون در موزه ملی نگهداری می‌شود و نشانگر وجود مردمانی هنرمند و صنعتگر در طول تاریخ در این شهر استتاريخ : یکشنبه ۱۷ فروردین۱۳۹۳ | ۱۳ بعد از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |
عیدنوروز زمان خوبی برای گشت وگذر در ایران عزیز مان می باشد . ایران کشوری است که در کمتر از یک ساعت سفر با اتومبیل از شنهای کویری می توانید خود را در لابه لای برفها ببینید .

باتوجه به تجربیات سفرم در این روزها چند توصیه به همسفران باد صبا می نمایم

-در ایام نوروز باتوجه به اینکه جاده ها خالی از ماشینهای سنگین است وامکانات اسکان مثل مدارس وپارکها در تمام شهرهای ایران ، اورژانسهای جاده های ، بازبودن در ابنیه وآثار تاریخی و بازارصنایع دستی ، وجود راهنمایان گردشگری در اکثر شهرها ودهها مزایای دیگر بستری مناسب را برای سفر در این چند روز عید فراهم می نماید ،پیشنهاد میکنم تا دیر نشده بار سفر رابسته و یکی از مسیرهای ذیل را انتخاب وراهی سفر شوید.

-در این ایام مشهد-اصفهان وشیراز از شلوغترین شهرهای مسافری ایران محسوب میشوند توصیه میکنم برای سفر به این سه شهر برنامه ریزی بعد از تعطیلات را بنمائید . کمبود مکان اقامتی- شلوغی پمپ بنزینها- ترافیک شدید شهری وصفهای طویل بازدید از ابنیه تاریخی وبازار ها، مجالی را برای سفری خوش در این سه شهر برای شما ترسیم نمی سازد.

- بهترین اماکن از لحاظ آب وهوائی مسیرهای زیر هستندhttp://badroodi.persiangig.com/%d9%868.JPG

آرامگاه مادر کوروش-تنگ ارم برازجان


1-استان بوشهر، می توانید از مسیر اتوبان –تهران-اصفهان ، به شیراز واز آنجا به کازرون وکنارتخته وبرازجان رفته وچندروزی را در ساحل زیبای خلیج فارس دربوشهر وشهرهای اطراف نظیر تنگستان –دلوار- بندرگناوه ودیلم سپری کرده واز مسیر بندر دیلم به بهبهان – رامهرمز – باغملک وایذه وازآنجا به شهرکرد وسپس اصفهان رفته ویک نیم دور جنوب را طی یک سفر 4 – 14 روزه طی نمائید.http://badroodi.persiangig.com/%d9%8610.JPG

پل کارون-اهواز


http://badroodi.persiangig.com/%d9%8611.JPG

آبشارهای شوشترhttp://badroodi.persiangig.com/%d9%8612.JPG

کول فرح- ایذه


2- استان خوزستان : میتوانید مسیر بالا را تا بندر دیلم رفته واز آنجا به ماهشهر –آبادان – خرمشهر – شوش – دزفول –اندیمشک واهواز رفته واز آنجا به سمت پل دختر وخرم آباد ودرود وسپس الیگودرز وخمین ومحلات به دلیجان وکاشان وارد شوید.


http://badroodi.persiangig.com/%d9%869.JPG

مسجد جامع نائین


http://badroodi.persiangig.com/%d9%865.jpg

باغ دولت آباد یزد


http://badroodi.persiangig.com/%d9%867.jpg

آتشکده یزد


http://badroodi.persiangig.com/%d9%866.jpg

آب انباری در یزد


3- استان یزد:میتوانید مسیر قم –کاشان – بادرود – نائین را به سمت یزد بروید وچند روزی را در استان زیبای یزد سپری کرده ودوباره به موطنتان برگردید.


http://badroodi.persiangig.com/450%20178.jpg

روستای تاریخی میمند


http://badroodi.persiangig.com/%d9%863.JPG

میدان وکیل کرمانhttp://badroodi.persiangig.com/%d9%864.JPG

باغ شاهزاده ماهان


4-استان کرمان : مسیر فوق را امتداد داده واز دوراهی شهر کوچک انار به سمت کرمان ورفسنجان رفته وشهرهای اطراف کرمان نظیر ماهان،بافق،شهداد،بم و... را بازدید نمائید.

5-استان هرمزگان : مسیر بادرود – نائین – یزد را به سمت شهربابک وسیرجان امتداد وبعد به حاجی آباد بروید وازآنجا راهی بندر عباس شوید .بازدید از شهرهای طول مسیر وسپس قشم –بندر خمیر –بندر لنگه ومیناب می تواند سفر خوشی را برایتان فراهم سازد.


http://badroodi.persiangig.com/%d9%86.JPG

باغ ارم شیراز


http://badroodi.persiangig.com/%d9%862.JPG

تربت حافظ شیرازی


http://badroodi.persiangig.com/%d9%861.JPG

آرامگاه کوروش بزرگ-پاسارگاد

6-استان فارس: گرچه رفتن به خود شیراز در این ایام مورد تأکید بنده نیست اما مسیر اصفهان – شهرضا – آباده –مرودشت وشیراز مسیر زیبائی است که اگر می خواهید راه برگشتتان تکراری نباشد می توانید از شیراز به سمت کازرون رانده واز نورآباد ممسنی به سمت یاسوج رفته واز جاده زیبای سی سخت به سمیرم وسپس شهرضا واصفهان برگشت نمائید.


http://badroodi.persiangig.com/%d9%8613.JPG


http://badroodi.persiangig.com/%d9%8614.JPG

جنگل حرا-قشم

7- برای سفر به بندر عباس در راه برگشت هم می توانید مسیر حاجی آباد- داراب – فسا ونیریز وسپس شیراز را برگزینید.

آنچه در این مجموعه ذکر گردید شامل شهرهائی می شود که در این روزها از بهترین ولطیفترین هوای بهاری برخوردارند ودر تابستان اندکی گرما شما رامیازارد که بهتر است فرصت بازدید از این شهرها را در این ایام بهاری از دست ندهید.راهنما ونقشه گردشگری در ابتدای هر شهری تهیه نموده تا در هر شهری چیز قابل ارزشی را برای بازدید دیدید فرصت تماشای آن را از دست ندهید.

نوروز فرخنده وبی خطری را در سفرهای بیاد ماندنی نوروز در پیش داشته باشید
تاريخ : چهارشنبه ۲۱ اسفند۱۳۹۲ | ۹ قبل از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |

روستای شگفت انگیز میمند

http://badroodi.persiangig.com/450%20178.jpg

در ایام جشن نوروز چند سال پیش به اتفاق خانواده وتنی چند از دوستان راه بادرود به مقصد بندر عباس را در پیش گرفتیم بعد از طی چندین شهر وروستا از جمله اردستان-نائین-اردکان-میبد –یزد و... که شرح سفر آن بعدأذکر می شود به شهر بابک در استان کرمان رسیدم بعد از صرف نهار در یکی از پارکهای نه چندان تمیز این شهر که در فلکه ورودی شهر بابک قرار داشت به مقصد سیرجان حرکت کردیم در مسیر تابلو میمند به چشممان خورد. از سابقه تاریخی این روستا بارها شنیده بودم ومطلع بودم که میمند به اتفاق کندوان در تبریز-ابیانه در اصفهان وماسوله در گیلان جزء روستاهای منحصر بفرد ایران هستند که در سازمان یونسکوبه ثبت رسیده اند.

حدود 35 کیلومتر جاده فرعی از شاخه اصلی بزرگراه شهربابک-سیرجان را باید طی کرد تا به میمند رسید

تعطیلات نوروز اگر سفرتان به جنوب افتاد حتمأ میمند را جزء سفر خود قرار دهید.میمند بسیار زیبا وقابل توجه است شرح مفصل این روستای تاریخی را بخوانیم:

http://www.dl.booloor.com/pictures/01/meymand/meymand%20www.booloor.com%2027.JPG

ميمند مرکز دهستان ميمند از شهرستان شهر بابک و يکى از روستاهاى شگفت ايران مى‌باشد. اين روستا داراى ساختار ويژه‌اى در معمارى و احداث سکونت‌گاه‌هاى روستايى است و يک ناحيهٔ تاريخى استقرار انسانى در نواحى مرکزى ايران محسوب مى‌شود. در اين روستا دژى مرکب از دخمه‌هايى وجود دارد که حدود چهارصد مترمربع وسعت با ۱۵ اطاق سنگى دايره‌اى شکل بدون سقف مى‌باشد. اين مکان ظاهراً محل قرار دادن مردگان بوده که استخوان مردگان همراه با اشياى ديگر در آن کشف شده است. مسجد ميمند نيز از ديگر ديدنى‌هاى اين روستاست. اين مسجد در فضايى مربع شکل با ۴ ستون ميانى در دل کوه جاى گرفته و تمام قسمت‌هاى آن از سنگ است.

http://aminus3.s3.amazonaws.com/image/g0034/u00033902/i01666131/a3b4e1fb349e1e338ded638315f9fdf7_large.jpgخانه‌هاى قديمى اين روستا مانند مناره‌هايى در دل کوه کنده شده‌اند. جنس کوه از سنگ‌هاى رسوبى و سخت است و اتاق‌هايى که در آن کنده شده‌اند نيز بسيار مستحکم‌اند. در اين خانه‌هاى مناره‌اى شکل اتاق‌ها و پستوها داراى راهرو و ستون هستند و معمارى روستايى ويژه‌اى را به نمايش مى‌گذارند. خانه‌هاى ياد شده به علت شيب اطراف درهٔ ميمند در چهار يا پنج طبقه بر روى هم قرار گرفته‌اند. ارتفاع اين خانه‌ها دو متر و داراى وسعتى نزديک به ۱۶ تا ۲۰ مترمربع است. اين خانه‌ها از نظر نورگيرى هيچ روزنه‌اى ندارند و حتى فاقد دودکش و پنجره هستند. در وسط هر اتاق اجاقى کنده شده که براى گرم کردن خانه و تهيه غذا به کار مى‌رود و دودهايى که در موقع روشن کردن اجاق ايجاد مى‌شود تمام فضاى سنگى خانه‌ها را سياه کرده است. هر خانهٔ سنگى يک راهرو با شيبى تند دارد که به طرف بيرون کنده شده است. اين راهروها در گويش محلى به نام «کيچه» معروف هستند. در سمت راست هر کيچه يک اطاق و در سمت چپ آن اتاق ديگرى قرار دارد و يک اتاق نيز در روبروى ورودى راهرو نمايان است. معمولاً اتاق روبرو براى نشيمن و اتاق‌هاى دست راست و چپ جهت انبار و آغل حيوانات در زمستان مورد استفاده قرار مى‌گيرد. در برخى از اين خانه‌ها سه اتاق براى زندگى سه خانوار مجزا تعبيه شده است.

http://images.hamshahrionline.ir/images/2011/3/meymand10mm8.jpgتاريخ : شنبه ۱۷ اسفند۱۳۹۲ | ۹ قبل از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |
بادرود در فصل بهار دارای بهترین هوا وبع علت قرار گرفتن در مرکز کشور ودر جوار آزادراه تهران-اصفهان-شیراز و بزرگراه تهران -بندرعباس بهترین شهر برای گزینه سفر نوروزی است

شهر بادرود از توابع استان اصفهان است که از سوی جنوب در کوهپایه‌های کرکس و از شمال به حاشیه کویر مرکزی ایران چون نگینی درخشان بر بستر پهن دشت فلات مرکزی ایران می‌درخشد.

 
 بادرود يكي از شهرهای  كويري استان اصفهان است؛ شهری  كه سالانه مهم‌ترين سوغات آن يعني اناردر حجم 40 هزار تن  به شهرهاي داخلي و خارجي صادر مي‌شود


  http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/73862898.jpg

بادرود یکی از شهرهای تاریخی و زیارتی ایران است که درست در مرکز جغرافیايی ايران قرار گرفته است .شهر بادرود از توابع استان اصفهان است که از سوی جنوب در کوهپایه‌های کرکس و از شمال به حاشیه کویر مرکزی ایران چون نگینی درخشان بر بستر پهن دشت فلات مرکزی ایران می‌درخشد.

 برای مشاهده اندازه واقعی شهر من بادرود کلیک کنید

بادرود شهر ياقوت سرخ
گويش محلي بادرود كه ريشه در فارسي پهلوي دارد تنها گويشي است كه به عنوان يادگار پيشينيان ايران كهن در اين ديار به ياد مانده است .از ديگر مطالب خواندني راجع به بادرود مي‌توان به لاله و لادن بيژني (صفائيان بادرودي)، ‌دوقلوهاي به هم چسبيده اشاره كرد كه به اين شهر تعلق داشتند.

بادرود شهر ياقوت سرخ
 بادرود در تاريخ


شهر بادرود به علت دیرینگی و تمدن خاص آن جزو شهرهای تاریخی و کهن ایران است به گونه‌اي که برخی‌ها از آن به عنوان «پایتخت تاریخی فلات مرکزی ایران »یاد می‌کنند. کاوش باستان‌شناسان در محوطه باستانی «سیاه بوم»  در روستای اریسمان بادرود این مطلب را به اثبات رساند که در 6500 سال پیش مردمان این دیار نخستین صنعتگران تاریخ بوده‌اند که با ایجاد کوره‌های ذوب مس به تولید ظروف مسی و مفرغی در این سرزمین مبادرت مي‌كردند.


درباره علت نامگذاری بادرود تاريخ‌نويسان چنین نگاشته‌اند که در قدیم تا قبل از ورود اسلام به ایران چهار عنصر حيات يعني آب، باد، خاک و آتش در ایران مورد احترام مردم بودند.در این بین چون عنصر باد در نزد مردمان نماد تقدس و احترام بوده نام این سرزمین را باد نهادند که بعدها در زمان پهلوی اول پسوند رود بدان افزوده شد و به بادرود تبديل شد . بعضی‌ها در بیان مقدس بودن این عنصر گفته‌اند که ایرانیان قدیم روز«بیست و دوم ماه خورشیدی» را روز «باد» یا «بادروز» می‌نامیدند که نام قدیم این شهر ابتدا «بادروز» بوده و بعدها به بادرود تبديل شده است. كجا برويم؟


آستان مقدس آقاعلی عباس و شاهزاده محمد از فرزندان بلافصل امام موسی ابن جعفر در بادرود قرار دارد . این زیارتگاه هر ساله پذیرای بیش از سه میلیون مسافر و زائر از سراسر کشور است .دارای کرامات عجیبی است و آستان مقدس هم از ویژگی معماری زیبايی در قالب گچ بری،آینه کاری و کاشیکاری برخورداراست و دارای یکی از بزرگ‌ترین گنبد‌های مدور ایران با ارتفاع 44 متر و قطر 25 متر است.

http://www.kholtava.com/wp-content/uploads/2013/12/haram.jpg

سال گذشته در تعطيلات نوروز هم حدود 50 هزار نفر از ازیارتگاه مقدس آقاعلي عباس و شاهزاده محمد در بادرود ديدن كردند. آستان مقدس آقاعلی عباس و شاهزاده محمد 400 باب زائرسرا دارد.

http://badroodi.persiangig.com/DSC_0235.JPG
گرمابه تاریخی نوقه از آثار دوران صفویه که بسیار زیبا و با روش معماری قشنگی در 400 سال پیش ساخته شده و اکنون به عنوان موزه بادرود مورد بازدید علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

http://badroodi.persiangig.com/%d8%b1%d9%872.jpg
خانه‌های تاریخی محقق الدوله،  رهگشاي، مدیر و مدبر الملک که از یادگارهای دوران قاجار و با تلفیق معماری سنتی کویری ساخته شده و اکنون مورد بازدید خیل عظیم گردشگران قرار می‌گیرد.

بادرود شهر ياقوت سرخ

http://www.imna.ir/images/docs/000051/051302/images/%D9%BE%D8%B1%D8%B3%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87%20%D8%A2%D8%AF%DB%8C%D9%86%D9%87%201.jpg
پرستشگاه آدینه مربوط به دوران میترائیسم است. حدود 3000 سال پیش این مکان به عنوان معبد دین میترائیسم رواج داشته،  پس از آئين زرتشت به آتشکده و بعدها با ورود دین اسلام به ایران به عنوان مسجد آدینه اشتهار یافته است . اين مسجد در حال حاضر داراي دو ستون بزرگ خشتی گلی، محرابه‌های خشتی با تزئینات ساده،حوضچه آجری مربع و ديوارهاي ساده گچي است.

بادرود شهر ياقوت سرخ

قلعه کرشاهی از آثار دوران ایلخانیان که با خشت خام و گل حدود 800 سال پیش در حاشیه کویر مرکزی ایران و در 20 کیلومتری بادرود با روشی بسیار زیبا ساخته شده است .


کمپ گردشگری متین‌آباد که به عنوان نخستين اكو کمپ توریستی کویری ایران توسط بخش خصوصی ساخته شده و در آن  شتر سواری در کویر، رصد ستارگان و استراحت در چادرهايی که در دل شن‌های روان ساخته شده‌اند راب رای گردشگران مهیا كرده است . چي بخريم؟


 انار نادری بادرود یکی از چهار رقم انار معروف کشور است که هرساله نزدیک به 70درصد انار این شهر به کشورهای خارجی صادر می‌شود .برپايی جشنواره ملی انار در نیمه آبان هر سال نشان از شهرت انار بادرود را داراست .بادرود دارای دو هزار هکتار باغات انار است و هر ساله بالغ بر 40 هزار تن انار از این مناطق راهی بازارهای داخلی و خارجی می‌شود. تاکنون 184 نوع انار در جهان شناخته شده که چهار رقم معروف آن در ایران عبارتند از نادری بادرود، ملس ساوه، شیشه گپ فردوس، رباب نیریز .همچنین انار از نظر مزه،  رنگ و پوست نیز به سه دسته انار شیرین، ترش و ملس (میخوش) تقسیم می‌شود.

بادرود شهر ياقوت سرخ

طالبی آقاعلی عباس که در بازارهای داخلی معروف است از خاک حاصلخیز این سرزمین به عمل می‌آید. طالبی بادرود از شیرینی و حلاوت بی‌نظیری برخوردار است . آش محلی بادرود به نام آش گوشت هم از خوردني‌هاي خوشمزه این دیار است که برای صرف صبحانه  مشتریان زیادی دارد.


همچنين از جمله صنایع دستی بادرود هم می‌توان به فرش دستبافت اشاره کرد که قالی‌های بادرود به فرش كاشان شادسر معروف است و به دست پرتوان زنان و دختران بادرودی بافته می‌شود .

بادرود شهر ياقوت سرخ چطور برويم؟


برای سفر به بادرود از اصفهان فاصله 130 کیلومتری اتوبان اصفهان –کاشان را باید طی کرد .از تهران هم باید فاصله 280 کیلومتری اتوبان تهران –قم –کاشان را درنوردید تا در فاصله 60 کیلومتر بعد از کاشان به بادرود رسید .از جنوب هم از یزد مي‌توان رفت و مسیر نائین –اردستان را كه حدود 300 کیلومتر است  در مسیربزرگراه یزد به تهران پشت سر گذاشت تا در حاشیه اتوبان و بزرگراه به شهر بادرود سفر كرد.راه آهن سراسری هم از این شهر می‌گذرد و بادرود جزو سه راه ریلی مهم کشور تلقی می‌شود.

http://forum.lastsecond.ir/images/imported/2013/01/4420.jpg
همچنين با سفر به بادرود مي‌توانيد سري هم به ابيانه بزنيد كه فقط 35 كيلومتر با بادرود فاصله دارد
نوشته: داریوش صولتیانتاريخ : پنجشنبه ۱۵ اسفند۱۳۹۲ | ۹ قبل از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |
http://badroodi.persiangig.com/Picture%202524.jpg


http://badroodi.persiangig.com/Picture%202527.jpg

جاده نائین –اصفهان را که در پیش بگیریم بعد از طی کردن دشت هموار متصل به کویر نائین به کوههای میرسیم که ابتدای گردنه ملا احمد است. اولین آبادی که در سمت چپ جاده می بینیم بلاباد نام دارد. این روستای زیبا در 18 کیلومتری غرب نائین واقع شده است.


http://badroodi.persiangig.com/Picture%202528.jpg


http://badroodi.persiangig.com/Picture%202529.jpg

http://badroodi.persiangig.com/Picture%202536.jpg


بلاباد در شیب ملایم کوه قرار گرفته وبه محض ورود که از جاده اصلی حدود 1 کیلومتر فاصله دارد. سکوت زیبائی به ما دست داد که نشان از آرامش این روستای زیبا بود.

 دهخدا در فرهنگنامه خود گفته بلاباد دارای 430 تن سکنه است ومحصولات آن غلات وآب آن از قنوات است.

گرچه با گذر از کوچه های اصلی روستا کسی را نیافتم که از آبادی بیشتر بپرسم اما شک ندارم که الان سکنه آن کمتر از زمان دهخدا است.


http://badroodi.persiangig.com/Picture%202541.jpg

 اهمیت بلاباد در زمان شاه عباس اول آنقدر بوده که در آن اقدام به ساخت کاروانسرای زیبائی با مصالح آجر وسنگ نموده است.

کاروانسرا نسبت به خیلی از کاروانسراهای ایران سالم مانده وگوئی باز سازی شده است.درب کاروانسرا بسته بود وسوز سرما مانع از تردد افراد محلی برای ردیابی کلید دار این آثار 400 ساله می شد. شگرف تر اینکه کاروانسرا با مصالح سنگ وآجر ساخته شده بود که در نوع خود کم نظیر است.

شنیدم که مردم روستا گویش پارسی پهلوی دارند ومثل ما بادرودیها با همان گویش پیشنیان خویش گفتمان می کنند.

طبیعت زیبای روستا،نزدیکی به شاهراه اصلی اصفهان به جنوب،اهمیت معماری کاروانسرا،وسکوت وآرامش این دهکده می طلبد که این مجموعه را به یک اماکن اقامتی زیبائی مبدل نمودتا هم زمینه ایجاد اشتغال شد وهم از مهاجرت افراد ده به شهرهای اطراف جلوگیری کرد  و هم از قبل اشتغال زائی در کنار ورود گردشگران بهره جست

 http://badroodi.persiangig.com/Picture%202530.jpg

http://badroodi.persiangig.com/Picture%202533.jpg

http://badroodi.persiangig.com/Picture%202540.jpg

یکشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۲ ۱۷:۹
سلام جناب صولتیان گرامی .
این حقیر از زحمات شما کمال سپاس را دارم و قبلا نیز سفر نامه شما را دیده بودم.متاسفانه بنا به دلایلی وبلاگی بنام روستایمان ندارم و در حال حاضر با برادران بادافشانی .در وبلاگشان همکاری دارم .دو وبلاگ هم خودم مطلب می نویسم که یکی به زبان مادریم است .
به زادگاهم سفر می کنم اما چنان متاثر میشوم که ذوق نوشتن در باره ان را ندارم.
قدمت روستای ما به قبل از اسلام بر می گردد .اگر اطراف کاروانسرا .سمت قبرستان را دیده باشید قبوری از گبر ها که هر کدام در جهتی دفن هستند را مشاهده کرده اید.اکنون جمعیت ان منحصر به حدود 20 خانوار دایم است که 5 خانوار ان یک نفره است .
رباطی را که دیدید باز سازی کرده اند ولی باز هم چند جای ان بدست قاچاقچیان عتیقه ویران شده .سنگ قبری را که عکس ان را می بینید برای تشخیص مرغوبیت ان مواد شیمیایی به این روز در اورده .و سنگهایی را که ناب و قیمتی بوده اند بیش از ده مورد ان را از دوران کودکی بیاد دارم که سرقت شده.و........
باری مجدد از زحمات شما متشکرم و امید وارم در راهی که در پیش دارید موفق باشید.
......یا حق........تاريخ : یکشنبه ۱۳ بهمن۱۳۹۲ | ۱۱ قبل از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |

فروش ویژه نهال انار نادری بادرود

http://www.eshterakha.com/uploads/p466985_Copy_of_Copy_of_IMG_0020.jpg


فروش ویژه نهال انار نادری بادرود

آیا می دانید انار نادری بادرود یکی از پنج رقم انار معروف کشور است؟

آیا می دانید انار نادری بادرود در لیست محصولات شاخص دنیا به ثبت جهانی رسیده است؟؟

نهال انار نادری را ارزانتر از همه جا تهیه کنید.

تلفن تماس : 09133617002- 09133621347تاريخ : سه شنبه ۸ بهمن۱۳۹۲ | ۱۰ قبل از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |
http://badroodi.persiangig.com/Picture%202321.jpg

http://badroodi.persiangig.com/Picture%202335.jpg

کاروانسرا ترکیبی است از کاروان (کاربان) به معنی گروهی مسافر که گـروهـی سفر مـی کنند. و سرای، به معنـی خـانـه و مکان. هـردو واژه برگرفته از زبان پهلوی است

ساده تر از همه چنین می‌توان گفت که کاروانسرا ساختمانی است که کاروان را  در خود جای می‌دهد و بزرگ‌ترین نوع ساختمانهای اسلامی است

کاروانسراها بیشتر در زمان شاه عباس اول در دوران صفویه شکل گرفته اند.گویند در زمان وی 999 کارونسرا در مسیر جاده ابریشم وشهرهای ارتباطی ساخته شده است.

معمولإ فواصل زمانی از بامداد تا شامگاه را که یک کاروان شتر واسب بتواند طی کند یک کارونسرا احداث میکردند.

در شهرستان ما کاروانسرای کوهاب در نطنز، کولمسرا در کویر بادرود، کارونسرای خالدآباد وکارونسرای سردهن در گردنه نیه از معروفترین کاروانسراهای صفویه می باشند که آثار آن برجای مانده اند.

اگر کاروانی می خواست از کارونسرای مادرشاه در مورچه خورت حرکت کند حداقل پس از طی 70 کیلومتر به کارونسرای سردهن در نیه می رسیده. کاروانسرای سردهن که تا پیش از گشایش اتوبان کاشان –اصفهان ناشناخته بوده پس از افتتاح این اتوبان اکنون با دیوارهای بلند وستبر خویش در گردنه نیه در حوالی شهر طرقرود خود نمائی می کند.

با تإسف بخش عظیمی از کاروانسرا تخریب گریده است .اما مهمترین فرضیه این است که جاده ای که اکنون بخشی از اتوبان کاشان به اصفهان می باشد ،400 سال پیش هم جاده مواصلاتی بوده است.

بازدید از این کاروانسرا را به همه علاقمندان به تاریخ این سرزمین توصیه وکار ثبت ومرمت این اثر گرانبار را به میراث فرهنگی شهرستان یادآور می شوم


http://badroodi.persiangig.com/Picture%202326.jpg

http://badroodi.persiangig.com/Picture%202330.jpg

http://badroodi.persiangig.com/Picture%202331.jpg


http://badroodi.persiangig.com/Picture%202337.jpg

http://badroodi.persiangig.com/Picture%202322.jpgتاريخ : سه شنبه ۸ بهمن۱۳۹۲ | ۹ قبل از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |http://badroodi.persiangig.com/Picture%202192.jpg

درود بر همسفران گرام، باز آدینه ای شد وشوق دیدار از مواهب طبیعی منطقه بکر خودمان ما را به دشت کویر کشاند.سفر آدینه این هفته ما به غلوو خونه(qallo khoona) بود. غلو به معنی مجموعه کلاغها ودر کل محوطه به معنای کلاغ خانه می باشد

http://badroodi.persiangig.com/Picture%202172.jpg


http://badroodi.persiangig.com/Picture%202179.jpg.

 جاده بادرود در امتداد معدن بند نرگس را در نوردیدیم.بعد از طی 40 کیلومتر از زیارتگاه مقدس بادرود جاده فرعی را به سمت مکانی بنام چاه کج در پیش گرفتیم(بدون راهنما سخت است به مقصد رسیدن). چاه کج آقای عربی دامدار خالدآبادی را دیدیم وپس از خوش وبشی ومز مزه کردن آبی چاه کج که مطمئن شدیم در کویر آب شیرین وجود دارد راه کوهستانی را در پیش گرفته وبه منطقه سرسبزی بنام ریزوو چاه کج(rizoo cha kag) رسیدیم . در این منطقه بهار مملو از مرغزار وسرسبزی است که دارای یک چشمه آب سرد وشیرین وگوارائی بود/تا ویرم وانشته/ این محوطه اواخر فروردین میزبان برداشت کنندگان ریواس ترش وخوشمزه کوهی است

http://badroodi.persiangig.com/Picture%202249.jpg


http://badroodi.persiangig.com/Picture%202190.jpghttp://badroodi.persiangig.com/Picture%202218.jpg


http://badroodi.persiangig.com/Picture%202209.jpg

جاده در پیش رو سخت  وسخت تر شد.پس از عبور از گردنه ای به کف رودخانه خشک رسیدیم واز آنجا پس از حدود 6 کیلومتر کور راه به جائی رسیدیم که دیگر از جاده وراه خبری نبود.

حاج علی بزرگ کاروان دستور توقف داد وبساط ناهار واسکان موقت را پهن کردیم. محمود وصادق(صادووق) بساط آبگوشت را در دیزی گلی برپا کردند ومن ومحمد ویکی دیگه محمد وحاج علی هم برای تماشای زیباترین دره تاریخ (تاریخ بادرود نه یوی بی) راه بلندای بلندترین قله مشرف به پهن دشت بادرود را در پیش گرفتیم.تکه های برف دو هفته پیش هنوز بر سایگاه کوه تکیه زده بودند. به اوج قله که میرسیم در عجب می مانیم.

http://badroodi.persiangig.com/Picture%202205.jpg


http://badroodi.persiangig.com/Picture%202245.jpg


http://badroodi.persiangig.com/Picture%202193.jpg


http://badroodi.persiangig.com/Picture%202222.jpg

دشت زیر پایمان بسی فراخ وبی کران است . دور دورها سپیدی بزرگی می بینی که انگار دریائی بی کرانی را در پیش دارید. در زیر دره هم خاکهای سرخ اخرائی وسبز فیروزه ای ؛نظیر آنچه در دوزخ دیدیم./اوجن/ چون در این محوطه همیشه کلاغها  وزاغچه ها آشیانه می سازند واجتماع بزرگ کلاغیان در این منطقه انجام میگرید آن را غلوو خونه(کلاغ خانه )نام نهاده اند، وصد البته ماهم چندین کلاغ رو در آن منطقه دیدیم. پس از بازدید وبیتوته وتماشای چند ساعته زیبائیهای این منطقه راهی محل اسکان شدیم وآبگوشت خوشمزه ای که جای همه شما خالی در دیزی گلی پخته بودند خوردیم و راهی آب انبار حاج علی جان شدیم

http://badroodi.persiangig.com/Picture%202213.jpg

از غلوو خونه تا آب انبار حدود 16 کیلومتر کوره راه در پیش بود .مرحوم حاج علی جان میرانزاده مهابادی در سال 1305 خورشیدی/ نون وقت که رضا شاه تاج گزاریش بکرده/با یک محاسبه دقیق هندسی در مسیر شیب ملایم یک رودخانه کوچک فصلی به احداث آب انبار ویک سوئیت کوچک نموده است. انصافأ فکرش رو بکنید در میان دشت بزرگ کویر ساخت یک آب انبار چقدر ارزشمنداست . روحش شاد حاج علی جان.


http://badroodi.persiangig.com/Picture%202256.jpg


http://badroodi.persiangig.com/Picture%202254.jpg

چادر سیاه شب کم کم بر صورت زیبای آسمان کویر پوشیده شده وما باید بالاجبار به خانه وکاشانه بر گردیم .اینجا دیگر از تپه وکوه خبری نیست آنچه در پیش داریم دشت هموار ویک دست وصاف است . بعد از مسافتی در تاریکی شب پرستاره کویر از کنار قلعه جمشید که آماج حفاری از خدا بی خبران وتاراج کنندگان میراث فرهنگی قرار گرفته گذشته واز مسیر 70 پشتو به بادرود آمدیم


http://badroodi.persiangig.com/Picture%202264.jpgتاريخ : دوشنبه ۷ بهمن۱۳۹۲ | ۸ قبل از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |

 گنبد سلطانیه شکوه معماری ایران

http://badroodi.persiangig.com/DSC00795.JPG


http://badroodi.persiangig.com/DSC01905.JPG


در حین بازگشت از زنجان به بادرود از مسیر جاده قدیم زنجان –قزوین تردد کردیم تا به دیدن یکی دیگر از جلوه های هنر معماری ایران سرافراز برویم .توصیف گنبد سلطانیه زنجان را از کودکی در کتب درسی راهنمائی شنیده بودم وهمیشه آرزو داشتم روزی این بنای عظیم رااز نزدیک ببینم .تا بالاخره دیدن از بزرگترین گنبد آجری جهان در تابستان 1386 نصیبم شدوبعد از این هم دو بار دیگر از این بنا بازدید نمودم .بنای گنبد سلطانیه به ثبت آثار جهانی پیوسته که این افتخاری است بزرگ برای همه ایرانیان

دیدن از این بنای بسیار زیبا را به همه کاربران محترم توصیه میکنم .باهم بیشتر با این اثر زیبا آشنا می شویم.


http://badroodi.persiangig.com/DSC01890.JPG

گنبد سلطانیه پس از «سانتاماریا» کلیسای جامع مریم مقدس در فلورانس ایتالیا و مسجد «ایاصوفیا»   استانبول سومین بنای عظیم تاریخی در جهان است که  در محدوده  35 کیلومتری شرق زنجان واقع شده است . گفته مي‌شود در ساخت گنبد بزرگ شهر فلورانس از اين گنبد الگوبرداري شده است. خود گنبد از کاشي‌هاي فيروزه‌‌اي رنگ پوشيده و سقف داخل اطاقهاي بالا با گچ‌بري‌هاي و آجرهاي رنگارنگ تزيين يافته است. در حاشيه طاقها آيات قرآني واسماالله با خط جلي نوشته شده‌است.حکاکي‌هايي در آجرهاي ديوارها و سقف‌هاي رنگين بنا نيز ديده مي‌شود.

 

http://badroodi.persiangig.com/DSC01899.JPG

شروع ساخت آن بدستور ارغون خان از ایلخانان مغول بوده ولیکن عمر بانی پیش از انکه بنا انجام یابد به آخر رسید و وقتیکه قازان بن ارغون بر اریکه ایلخانی تکیه زد ابتدا مصمم شد بنای نیمه تمام را باتمام رساند اما به عللی منصرف شد وچون سلطان محمد خدابنده(الجایتو) ایلخان مقتدر مغول به تخت سلطنت نشست و مذهب شیعه اختیار کرد، خواست که به آرزوی پدر خود جامهٔ عمل بپوشاند. دستور داد که شهریکه دور باروی آن ۳۰۰۰ گام باشد بنا کند و در آن میان قلعه‌ای که ۲۰۰۰ گام دورش بوده از سنگ تراشیده بنا نمایند.


http://badroodi.persiangig.com/DSC04371.JPG

چراغهای روشن این بنا شب هنگام در مسیر جاده «زنجان ـ تهران» خودش و زیبایی‌اش را به رخ هر مسافری می‌کشد.این بنای تاریخی دارای 5/48 متر ارتفاع و دارای هشت ایوان مرتفع و نزدیک به 50 اتاق و حجره می‌باشد. این بنای عظیم تاریخی اولین بنای آجری جهان و باشکوه‌ترین بنای اسلامی است که در دوران سلطان‌محمد خدابنده در مدت 9 سال ساخته شده است.

در سال 710 هجری قمری کار ساختمانی شهر سلطانیه پایان یافت. این شهر پس از تبریز، بزرگترین شهر امپراطوری ایلخانی است.

ثبت این گنبد از سوی سازمان یونسکو به عنوان شاهکار معماری اسلامی و ایرانی، به مثابه نگینی درخشان بر این گنبد خشتی است. به همین سبب سالهاست پذیرای گردشگران داخلی و خارجی است. همین جذابیتهاست که انسانهایی با فرهنگ و تمدن دیگری را بدین جا می‌کشاند. ناگفته نماند سلطان مدت ۱۰ سال یعنی از سال ۷۰۳ تا ۷۱۳ به ایجاد این شهر تاریخی پرداخت و سلطانیه نامید و پایتخت ایلخانان بعدی ساخت.این بنا در هجوم تیمور لنگ خسارات فراوان خورد و از باقی مانده آن فقط گنبد سلطانیه باقی ماند.

معبد باستانی داش کسن


http://badroodi.persiangig.com/DSC01919.JPG

http://badroodi.persiangig.com/DSC01920.JPG

http://badroodi.persiangig.com/DSC01924.JPG

http://badroodi.persiangig.com/DSC01929.JPG

یا آنچنان که جهانگردان آن رامی شناسند،معبد اژدها .در حاشيه روستاي "وير" در حدود 15 کيلومتري شهر تاريخي سلطانيه واقع شده که به نقش دو اژدهاي برجسته و چند محراب اسلامي در دو سمت خود و به قرينه يکديگر مزين است. یکی از دلایل معروف بودن این معبد به دلیل وجود نقش های اژدهای آن است که نمونه های مشابه آن را در جای دیگری از ایران مشاهده نکرده ایم. طبق نظر برخی باستان شناسان، قدمت این معبد به قبل از اسلام باز می گردد که در زمان ایلخانان نقوشی از جمله اژدها بر آن افزوده شده است.

http://badroodi.persiangig.com/DSC01933.JPG

راه رسیدن به معبد چندان مناسب نبوده و از روستای ویر به بعد کاملا خاکی و بدون تابلوی راهنما است. از حاشیه روستا تا معبد حدود 5 کیلومتر راه را باید طی نمود.

بقعه ملا حسن كاشي


http://badroodi.persiangig.com/DSC01907.JPG

اين بناي آرامگاهي در جنوب شرق محوطه تاريخي گنبد سلطانيه قرار دارد، كه در زمان شاه طهماسب صفوي براي مولانا حسن كاشي معروف به شيرازي از علماي حكمت الهي ساخته شده است مقبره مولانا حسن كاشي مطابق با الگوي مقبره سازي عصر صفوي ساخته شده يعني ساخت بنا يا پلان هشت ضلعي كه در نماي داخلي تبديل به فضاي چليپايي مي گردد.
از جمله ويژگيهاي بارز اين بنا، كاربرد خط معقلي با بنايي كه به شيوه آجر و كاشي به رنگ فيروزه اي بر گلوي گنبد و نماي خارجي بدنه اجراء شده، قرينه سازي در ساختار، و تزئينات مقرنسي از نوع معلق به رنگ سفيد و  قهوه اي  در سطوح داخلي گنبد مي باشد. اين بقعه از نماي بيروني داراي پلان هشت ضلعي و دورنماي داخلي با تركيب و تلفيق ايوانهاي جانبي به مربع تبديل شده است. اضلاع هشتگانه به قرينه مقابل به هم هر يك 5/8 متر و 70/7 متر طول دارند

http://badroodi.persiangig.com/DSC01910.JPG

.تاريخ : پنجشنبه ۳ بهمن۱۳۹۲ | ۹ قبل از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |
چاه قله که در گویش محلی به آن چا قوله گویند نام منطقه ای است در 30 کیلومتری مشرق بادرود .بخشی از جاده معدن بندر نرگس را که طی کنیم بعد از اولین آغل گوسفندان کنار جاده در کیلومتر 25 از آقاعلی عباس، جاده انحرافی سمت راست را که در پیش گیریم به آبگاه چاه قله میرسیم . این منطقه در اواخر فروردین واوائل اردیبهشت پر از ریواس کوهی است. وجود چاه آب شیرین در کویر،طبیعت بکر وزیبا، کوههائی به رنگ سرخ اخرائی وسبز فیروزه ای وزرد طلائی از ویژگیهای چا قوله می باشد


http://badroodi.persiangig.com/Picture%201989.jpg

http://badroodi.persiangig.com/Picture%202096.jpg

http://badroodi.persiangig.com/Picture%202089.jpg

http://badroodi.persiangig.com/Picture%202078.jpg

http://badroodi.persiangig.com/Picture%202060.jpg

http://badroodi.persiangig.com/Picture%202076.jpg

http://badroodi.persiangig.com/%DA%862.jpg

http://badroodi.persiangig.com/Picture%202055.jpg

http://badroodi.persiangig.com/Picture%202042.jpg

http://badroodi.persiangig.com/Picture%202031.jpg

http://badroodi.persiangig.com/Picture%202022.jpg

http://badroodi.persiangig.com/Picture%202003.jpg

http://badroodi.persiangig.com/Picture%202001.jpg

http://badroodi.persiangig.com/%DA%861.jpg

http://badroodi.persiangig.com/%DA%863.jpg
تاريخ : سه شنبه ۱ بهمن۱۳۹۲ | ۱۰ قبل از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |
http://badroodi.persiangig.com/DSC02108.JPG

http://badroodi.persiangig.com/DSC02115.JPG

نام دوزخ انسان را به یاد عالم دیگر وپس دادن مکافات وجزاء می آورد اما دوزخ این هفته سفر ما مکانی است بسیار زیبا وجذاب که انصافأ نمونه چنین عظمت الهی را در کمتر جائی از ایران می توان دید. مسیر خاکی بادرود وزیارتگاه آقاعلی عباس در شرق این آستانه را بطول 25 کیلومتر در پهن دشت کویر در جاده خاکی نسبتأ خوبی طی کرده وخود را به مرتع وآبشخوری بنام «سله» رسانیدم .از اینجا در شیب ملایم رودخانه حرکت وآغاز وجود کوههای بجامانده از آتشفشانهای چندین هزار ساله را در پیش داریم

.http://badroodi.persiangig.com/DSC02116.JPG
http://badroodi.persiangig.com/DSC02122.JPG

آرام کف بستر رودخانه فصلی را در نوردیده وبعد از حدود 5 کیلومتر مسافت خود رابه دامنه کوههای نه چندان مرتفع می رسانیم . با وسیله نقلیه همچنان به آرامی مسیر را طی کرده که بر فراز تپه ای کوچک دیگر از امتداد جاده خبری نیست. پیاده می شویم ودر عین نا باوری وبهت وحیران به تمام معنا دره ای عمیق به عمق بیش از 350 متر را در پیش رویمان مشاهده میکنیم. عرض دره هم حدود 1000 متر وطول آن را بستری در برگرفته که به دشتهای روستای خشک آباد موغار ختم می شود.


http://badroodi.persiangig.com/DSC02111.JPG

http://badroodi.persiangig.com/DSC02129.JPG

در عمق سیصد متری دره تپه های ریز ودرشتی به ارتفاع 5 تا 40 متر با رنگهای بسیار زیبای سرخ –سبز- فیروزه ای – سفید – زرد وسیاه چنان تزئین یافته که گوئی هزاران معمار ومهندس طراح طی  هزاران سال به تزئین دره دوزخ پرداخته اند.ازیرا که رنگهای قرمز وزرد کوهها بیشتر به چشم میخورد آن را دوزخ نامگذاری کرده اند . خنکای نسیم پائیزی وموسیقی دلنواز باد برروی بوته های درمنه چنان روح وروان آدمی را آرامش می دهد که اگر برای مدتی چشمانت را بسته ودل به آرامش کوهستان بسپارید به تمام معنا خدا را می توانی حس کنی. در این زیبا طبیعت خداوندگاری ساعتها باید نشست وچشم در چشم رنگهای زیبای ته دره دوزخ انداخت تا با یکی دیگر از شاهکارهای الهی ،عظمت این خدای بزرگ را بیابید.

برای دیدار از دوزخ وجود راهنمای محلی در امر زودتر رسیدن نیاز است .

همه هموطنان ومسافران باد صبا را به دیدار از این جلوه گاه طبیعت خدا دادی دعوت می نمایم


http://badroodi.persiangig.com/DSC02130.JPG

 تاريخ : شنبه ۲۸ دی۱۳۹۲ | ۱۱ قبل از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |
در بعضی از نقاط ایران بویژه در ستبر کوههای سربه فلک کشیده در اقصی نقاط کشور وبیشتر در آنجا که عبور راه شاهی وجود داشته که بیشتر در زمان هخامنشیان وساسانیان یادگارهای در دل کوه بجا مانده که بی نظیرند واوج هنر حکاکی بر دامنه کوهها را در معماری کهن ایران زمین به تصویر میکشند.در این صفحه به جاهائی که خودم از نزدیک دیدم اشارتی از روی اجمال میگردد.

http://www.eshterakha.com/uploads/p70076_DSC02607.jpg

 کول فرح ایذه در استان خوزستان -دوران ایلامی -از قدیمیترین تصاویر سنگی در کشور با قدمتی حدود ۳۵۰۰ سال -این دره درست درکنار جاده ایذه به شهر کرد قرار دارد.

 

http://www.eshterakha.com/uploads/t235100_DSC01397.jpg

نقش رستم-شهرستان مرودشت شیراز-نزدیکیهای تخت جمشید-دوران هخامنشیان *۲۵۰۰ سال قبل* در زیر آرامگاه خشایارشاه وداریوش سومhttp://www.eshterakha.com/uploads/t04599_DSC00523.jpg

تنگه چوگان- شهر تاریخی بیشاپور-شهرستان کازرون -استان پارس-مجموعه ۵ تابلو بسیار زیبای دوران ساسانی در ورودی تنگه چوگان بر کنار رودخانه شاپور -این اثر زیبا مقلوب شدن هریکلوس پادشاه یونانی به دست شاپور ساسانی را به تصویر میکشد.

 

http://www.eshterakha.com/uploads/y225617_DSC03903.jpg

تنگه واشی -روستای جلیزجند شهرستان فیروزکوه -استان تهران-این اثر گرچه قدمتی ندارد ودر دوران فتحعلی شاه قاجار *حدود ۱۲۰ سال پیش* بوجود آمده اما صحنه های شکار شاهان قاجار را با طرز بسیار استادانه ای به تصویر کشیده است

 

http://www.eshterakha.com/uploads/z0807_DSC04341.jpg

 کتیبه خان تختی -شهر سلماس در استان آذربایجان غربی(ارومیه).این کتیبه درست در کنار جاده سلماس -ارومیه (کیلومتر۸)بردامنه کوهی حک شده است .به دوران ساسانیان برمیگردد وپیروزی شاهان ساسانی بر یونانیان را به تصویر کشیده است.

 http://www.eshterakha.com/uploads/r587717_DSC04395.jpg


 طاق بستان-شهر کرمانشاه مرکز استان کرمانشاهان-بی نظیر ترین حجاری تاریخ ایران -دوران ساسانی .ابهت یکی از آخرین شاهان ساسانی یعنی خسرو پرویز را بطرز بسیار زیبا به تصویر میکشد

http://www.eshterakha.com/uploads/r95338_DSC03479.jpg

 نقش رجب(بهتر است بگوئیم نقش شاپور)- بعد از تخت جمشید در دوراهی نقش رستم مسیر را که مستقیم ادامه دهیم به محوطه نقش رجب می رسیم که با تأسف معلوم نیست اسم رجب عربی کجا به یک محوطه تاریی 1800 ساله ساسانی اطلاق شده؟ بهر حال این منطقه معمولأ به علت راه فرعی مورد بازدید گردشگران داخلی قرار نمی گیرد. اما توصیه من این است حتمأ به نقش شاپور(رجب) که در مسیر شهر استخر قرار دارد یه سری بزنید


http://www.eshterakha.com/uploads/p16701_DSC03172.jpg

تندیس هرکول و کتیبه بیستون -شهر بیستون -استان کرمانشاهان - این کتیبه درست بر سر راه کنگاور -کرمانشاه قرار دارد ونقش داریوش پادشاه بزرگ ایران زمین در دوران هخامنشیان را به تصویر بکشیدتاريخ : دوشنبه ۲۳ دی۱۳۹۲ | ۱۱ قبل از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |


آستان مقدس حضرت آقاعلی عباس وشاهزاده محمد.بادرودhttp://www.eshterakha.com/uploads/l9498_1_5.jpg

خانه تاریخی محقق الدوله-محله حسنیه بادرود-دوران قاجار


http://www.eshterakha.com/uploads/t12043_1_9.jpg

خانه تاریخی افصح الدوله بادرود-کوی باغ-دوران قاجار


http://www.eshterakha.com/uploads/t007986_4.jpg

خانه تاریخی معزی بادی-کوی ایرج-دوران قاجارhttp://www.eshterakha.com/uploads/w03633_DSC01920.jpg

خانه باغ خیرآباد-دوران پهلوی-محله خیرآبادhttp://www.eshterakha.com/uploads/i33871_.jpg

سراموزه رهگشای بادرود-دوران قاجار -کوی حسینیه اعظم


http://www.eshterakha.com/uploads/w28381_DSC00921.jpg

خانه تاریخی قوام الدین مدیر-کوی حسینیه اعظم -دوران قاجارhttp://www.eshterakha.com/uploads/b23474_DSC01452.jpg

خانه تاریخی حاج معزی شاعردربادرود-کوی ایرج-دوران قاجارhttp://www.eshterakha.com/uploads/d745497_DSC00235.jpg

خانه تاریخی مدبر الملک بادرود-کوی باغ- دوران قاجارhttp://www.eshterakha.com/uploads/h2858_DSC01012.jpg

خانه تاریخی میرزا رضا فاطمی بادرود-کوی ایرج-دوران قاجارhttp://www.eshterakha.com/uploads/p13651_Copy_of_l_029.jpg

بادگیرهای بادرود


http://www.eshterakha.com/uploads/m848549_99999999999999999999999999999999.jpg

پرستشگاه آدینه بادرود-دوران ساسانیان -کوی آدینهhttp://www.eshterakha.com/uploads/n633283_15_271.jpg

چاپارخانه گوشه-دوران ساسانیان-جاده مهاباد
http://www.eshterakha.com/uploads/p793964_DSC_0240.jpg

گرمابه نوقه بادرود-دوران صفویه -کوی گلستانhttp://www.eshterakha.com/uploads/n21391_Copy_of_DSC00131.jpg

بنای یادمان محقق الدوله بادرود -کوی حسینیه -معاصر

محوطه باستانی باد-دوران آل بویه -کویربادرودhttp://www.eshterakha.com/uploads/i1193_Picture_1965.jpg

قلعه کرشاهی بادرود- دوران ایلخانیان

http://www.eshterakha.com/uploads/x12866_P1030629.jpg

چاپارخانه گرماب دوران ساسانیان-کویر بادرودhttp://www.eshterakha.com/uploads/m035188_DSC04346.jpg

تندیس بادگیر در میدان مرکزیhttp://www.eshterakha.com/uploads/q64386_P1000837.jpg

چاپارخانه وراه گاری بادرود-دوران اشکانیانhttp://www.eshterakha.com/uploads/z455898_P1040177.jpg

نخل گردانی دربادرود-صبح روز عاشورا


http://www.eshterakha.com/uploads/y82157_Picture_1615.jpg

ریق شق-کویربادرودhttp://www.eshterakha.com/uploads/z464494_Copy_of_DSC01792.jpg

تهیه رب انار سنتی دربادرود


http://www.eshterakha.com/uploads/r8937_DSC00066.jpg

پوشش محلی دختران بادرود


http://www.eshterakha.com/uploads/q306937_0002.jpg

قالی کاشان شادسر-صنایع دستی بادرودhttp://www.eshterakha.com/uploads/p466985_Copy_of_Copy_of_IMG_0020.jpg

انار نادری بادرودhttp://www.eshterakha.com/uploads/o168808_DSC03699.jpg

طالبی آقاعلی عباس بادرودhttp://www.eshterakha.com/uploads/e852729_DSC01602.jpg

برداشت خیار از کشتزارهای بادرودhttp://www.eshterakha.com/uploads/b20418_DSC03038.jpg

رویش ریواس کوهی در شمال بادرودhttp://www.eshterakha.com/uploads/j91278_DSC02749.jpg

محوطه تاریخی 70 پشتو درکویر بادرود


http://www.eshterakha.com/uploads/d528758_DSC01776.jpg

کمپ گردشگری متین آباد بادرودتاريخ : چهارشنبه ۱۸ دی۱۳۹۲ | ۱۳ بعد از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |


روزهای برفی بادرود در روز 17 دی ماه 1392


http://www.eshterakha.com/uploads/l72846_Picture_2239.jpg


http://www.eshterakha.com/uploads/m257046_Picture_2249.jpghttp://www.eshterakha.com/uploads/p379554_Picture_2246.jpg


http://www.eshterakha.com/uploads/d47009_Picture_2216.jpghttp://www.eshterakha.com/uploads/z490963_Picture_2227.jpg


http://www.eshterakha.com/uploads/r250833_Picture_2223.jpg


http://www.eshterakha.com/uploads/x07056_Picture_2221.jpg


http://www.eshterakha.com/uploads/h40931_Picture_2228.jpg


http://www.eshterakha.com/uploads/e372468_Picture_2233.jpg


http://www.eshterakha.com/uploads/v195187_Picture_2237.jpg


http://www.eshterakha.com/uploads/a388440_Picture_2232.jpg


http://www.eshterakha.com/uploads/x267390_Picture_2236.jpg
تاريخ : سه شنبه ۱۷ دی۱۳۹۲ | ۹ قبل از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |

زمستان زیبا در تونل کوهرنگ شهرستان چلگرد-85 کیلومتری شهرکرد

http://www.eshterakha.com/uploads/s47557_Picture_1560.jpg


http://www.eshterakha.com/uploads/s749155_Picture_1568.jpg


http://www.eshterakha.com/uploads/b974936_Picture_1562.jpg


http://www.eshterakha.com/uploads/v74591_Picture_1563.jpg

http://www.eshterakha.com/uploads/h252955_Picture_1565.jpg
تاريخ : دوشنبه ۱۶ دی۱۳۹۲ | ۱۳ بعد از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |


http://badroodi.persiangig.com/1.JPG
بنای گوردختر شبیه بنای کوروش است

چندی پیش ایمیلی از دوستان دریافت کردم مبنی بر معرفی گور دختر در استان بوشهر، همین انگیزه ای شد تا بهر شکل ممکن راه ورنج سفری دیگر را بجان خریم وراهی این استان جنوبی کشور شویم.

 از بادرود به اصفهان وسپس راهی سمیرم  شدیم از آنجا به یاسوج پیش تاختیم.جاده زیبای یاسوج به سمت بابامیدان را در پیش گرفتیم واز آنجا به شهر کوچک قائمیه رسیدیم . دو راهی کازرون –شیراز را پشت سر نهاده وراه را بسمت بوشهر نشانه رفتیم . به شهر کنارتخته رسیدیم . کنار تخته آخرین شهر استان فارس وهم مرز با استان بوشهر است . حدود 25 کیلومتر با کازرون فاصله دارد . از کنار تخته هم 25 کیلومتر راه را بسمت برازجان وبوشهر پیش رفتیم در پیچ وخم های جاده زیبای بوشهر ، یک پل قدیمی که گوئی از آثار صفویه است در پیش رویمان هویدا شد . نرسیده به ایستگاه ایست بازرسی ، تابلو «تنگ ارم» بچشم خورد.


http://badroodi.persiangig.com/3.JPG

به سمت تنگ ارم از مسیر خارج شدیم از مسافری سراغ گور دختر را گرفتیم که اطلاع دقیقی نتوانست به ما بدهد. جاده خلوت در میان سبزه زاران ، مناظر زیبائی را به تصویر کشیده بود. بعد از 45 کیلومتر طی مسافت جاده کوهستانی که در زمستان مناظر زیبای بهاری را جلوه گر می سا خت ازروستاهای فاریاب،تلخاب گذشته تا به شهر زیبای تنگ ارم رسیدیم . از جاده اصلی بوشهر –شیراز تا تنگ ارم حدود 45 کیلومتر فاصله بود. در شهر تنگ ارم نشانی گور دختر را گرفتیم .1 کیلومتر از تنگ ارم را که پشت سرنهادیم  ، تابلو گور دختر وکاخ اردشیر را دیدیم .


http://badroodi.persiangig.com/koorosh.JPG

آرامگاه کوروش بزرگ در پاسارگاد


http://badroodi.persiangig.com/2.JPG

آرامگاه مادر کوروش در پشت پر برازجان

لاجرم به سمت چپ جاده راندیم ومسیر 30 کیلومتری تنگ ارم تا گور دختر را در جاده پر پیچ وخم کوهستانی طی کردیم .در مسیر از روستاهای مورد خیر وکفتارو گذشتیم بعد از پشت سرنهادن کوه وسرازیر شدن به دشتی هموار وسرسبز در دوراهی پیش رو به سمت پشت پر طی طریق کردیم وبه سرزمین گور دختر رسیدیم  زنان روستای پشت پر  لباسی شبیه به لباس قشقائی داشتند . شغل اهالی بیشتر کشاورزی ودامپروری بود.


http://badroodi.persiangig.com/5.JPG

زنان پشت پری درحال نخ ریسی

مقبره سنگی گور دختر در دامنه سبز علفزارها با شکوه 2500 ساله خود نمائی میکرد . انگار ماکت کوچکی از مقبره کورش بزرگ را ساخته اند ،بنا گرچه در غربت غریبی قرار گرفته بود اما عظمت وبزرگی خود را با تمام توان نشان میداد . اهالی اعتقاد عجیبی به این بنا داشتند . اهالی را اعتقاد بر این است که در این آرامگاه دختر ویا خواهر کوروش دفن شده است.

آرامگاه گور دختر مستطیل شکل با سقفی نوک تیز که روی سکوی سه پله ای گرفته است. اندازه های سکو 5/5 متر طول، 4/5 متر عرض و 1 متر ارتفاع است و اندازه های خارجی آرامگاه 3 متر طول، 2 متر عرض و 5/1 متر ارتفاع می باشد. ورودی آرامگاه به سمت شمال غرب است و توسط یک در سنگی بسته می شده که اکنون دیگر از آن اثری بر جای نیست. هم اکنون درون آرامگاه خالی است. سقف آن شامل دو تخته سنگ بزرگ است. گمان می رود روزگاری کتیبه ای در قسمت سه گوش بدنه که به بام آرامگاه پیوند می خورد قرار داشته است. بنا از تخته سنگ های بزرگی ساخته شده که بدون ملات روی هم قرار داده شده اند. دیوارها و تاق آرامگاه نیز از سنگ هایی با اندازه های گوناگون ساخته شده است.

آرامگاه گور دختر از نظر معماری بسیار شبیه به آرامگاه کوروش است ولی از لحاظ ساخت و ساز معماری در ابعادی کوچکتر از آرامگاه کوروش ساخته شده و از نظر معماری بسیار ساده، سنگ‌هایی به صورت خشکه چین و فاقد نشانه‌های شانه سنگ تراشی و بسیار مبتدی ساخته و پرداخته شده است.
با این شواهد به نظر می‌رسد که آرامگاه گور دختر باید قبل از آرامگاه کوروش ساخته شده باشد. اگر بعد از آرامگاه کورش این اثر ساخته شده بود مطمئنا از لحاظ ساختار معماری بهتر از آرامگاه کوروش ساخته می‌شد نه اینکه این بنا به صورت بسیار ابتدایی و ساده که در برش سنگ‌های آن می‌توان مشاهده کرد.

http://badroodi.persiangig.com/9.JPG


http://badroodi.persiangig.com/8.JPG


http://badroodi.persiangig.com/7.JPG

کاخ اردشیر ساسانی در پشت پر

در نزدیکی گور دختر کاخ منسوب به اردشیر ساسانی قرار دارد .عدم حفاظت از این بنای باشکوه هم باتأسف موجب شده که اکنون این کاخ 1800 ساله ساسانی بعنوان آغل گوسفندان وگاوهای اهالی پشت پر استفاده شود.

 به امید روزی که مسئولان میراث فرهنگی برای حفظ این بناهای کم نظیر اندکی همت والاتر مصروف دارند.


http://badroodi.persiangig.com/6.JPG
تاريخ : یکشنبه ۱۵ دی۱۳۹۲ | ۱۲ بعد از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |
كشف لاشه يك هيولاي عجيب و غريب دريايي در سواحل نيويورك تعجب دانشمندان را به دنبال داشته است. لاشه اين موجود ترسناک و عجيب ماه گذشته در سواحل نيويورك پيدا شد.
اين حيوان بدني بدون مو و پوستي چرم مانند با دندانهايي تيز و چيزي شبيه يك منقار دارد.

با نگاهی عمیق به این موضوع خواهیم دید که در ٢۵٠٠ سال پیش ما نمونه ای از این هیولا را در تخت جمشید داشته ایم و مجسمه ای بزرگ از آن در تخت جمشید وجود دارد.

از نظر شباهتی که بسیار شباهت به این موجود کشف شده دارد هم از نظر منقار و هم از نظر دستهای این موجود.


آیا این موجود در ایران بوده؟
چرا در تخت جمشید چنین مجسمه ای وجود دارد؟


شاهان هخامنشی تمایلی برای نصب این مجسمه در داخل تالارهای اصلی کاخ نداشتند.

یک کارشناس شهر سازی وتاریخ از آلمان، گمانه زنی خبر روزگذشته در باره آن حیوان عجیب و مجسمه های تخت جمشید را تائید می کند.

ین موجود در سواحل montauk ,newyork پیدا شده و براستی شباهت قابل توجهی به پیکره های سرستون های تخت جمشید دارد. فقط به این نکته توجه کنید که در شمال شرقی محل پیدا شدن این موجود، جزایری بنام plum island هست که مکانی فوق سری
نظامی امریکاست. بنا بر شنیده ها، در این مکان کنترل شده انواع آزمایشات ژنتیکی روی موجودات مختلف انجام میگیرد و با دستکاری ژنتیکی موجوداتی خلق می شوند که می توانند کاربرد نظامی داشته باشند. از جمله "سگشیر" که توانائی های چند حیوان قدرتمند را دارد. مثلا فکی مانند عقاب، دندانها و پنجه هائی مانند شیر و از همه مهم تر، توانائی های مغزی و آموزشی در حد یک سگ آموزش دیده برای جنگ ها و نبرد های شهری.


تاريخ : شنبه ۱۴ دی۱۳۹۲ | ۲۲ بعد از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |
http://www.eshterakha.com/uploads/k699415_Picture_1952.jpg

آبشار فصلی
بارش برف در دره
http://www.eshterakha.com/uploads/850093_Picture_1963.jpg

http://www.eshterakha.com/uploads/b515118_Picture_1955.jpg
رودی از یخ وبرف


http://www.eshterakha.com/uploads/t61841_Picture_1948.jpg

http://www.eshterakha.com/uploads/p04385_Picture_1946.jpg
همسفران

سنگ او سیا(سنگ آب سیاه) نام منطقه ای است در 8 کیلومتری شمال شرق قلعه کرشاهی، در این دره زیبا در فصول بارش باران چندین آبشار تشکیل میشود که بزرگترین آن نزدیک به 18 متر ارتفاع دارد. نزدیک به دو تا سه ماه در سال این آبشارها فعالند. آب بسیار سرد وگوارائی که از ته دره می جوشد در پائین دست دره به زمین فرو می رود.سنگاو سیاه را در این فصول زیبای خدا از دست ندهید وحتمأ به آنجا سفر کنید برای رفتن به این دره از بادرود به متین آباد وسپس جاده خاکی کویر را در پیش گرفته وپس از 18 کیلومتر طی طریق به کرشاهی رسیده واز آنجا حدود 8 کیلومتر جاده را مستقیم ادامه دهید به کوه رسیده وپس از گردش به چپ در اولین دره وارد شوید تا به سنگو سیا برسیدتاريخ : چهارشنبه ۴ دی۱۳۹۲ | ۱۳ بعد از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |

http://www.eshterakha.com/uploads/i033299_Picture_1982.jpg

دژ بزرگ کرشاهی در 20 کیلومتری شمال بادرود قرار دارد. گویند اصل بنا در زمان ایلخانان مغول با مصالح خشت خام وگل ساخته شده است . بعدها در اواخر دوران قاجار نائب حسین کاشی  به علت استقرار لشکریان خود با کمک برادرانش به باز سازی ومرمت بنا پرداخت وبرای فرار از یورش دولتیها به این قلعه پناه می جست. قلعه با طرز بسیار باشکوه وزیبائی بنا گردیده اما در سالهای اخیر با تأسف به علت عدم توجه میراث فرهنگی بخشهای عظیمی از قلعه تخریب ویا در حال خراب شدن است

http://www.eshterakha.com/uploads/i1193_Picture_1965.jpg


http://www.eshterakha.com/uploads/x7267_Picture_1989.jpg


http://www.eshterakha.com/uploads/l43554_Picture_2053.jpg


http://www.eshterakha.com/uploads/g924115_Picture_2030.jpg
تاريخ : چهارشنبه ۴ دی۱۳۹۲ | ۱۲ بعد از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |


http://badroodi.persiangig.com/Picture%201806.jpg 

http://badroodi.persiangig.com/Picture%201915.jpg


http://badroodi.persiangig.com/Picture%201831.jpg

روستای سرهنگ آباد در بخش زواره شهرستان اردستان واقع شده. برای رفتن به این روستا مسیر 50 کیلومتری بادرود به سمت اردستان را طی کرده وپس از 15 کیلومتر به سمت کویر به شهر تاریخی زواره رسیدیم سپس از زواره جاده ای که به سمت انارک می رفت را در پیش گرفتیم . 15 کیلومتر از مسیر را که طی کردیم تابلو چند روستا منجمله سرهنگ آباد به چشممان خورد وراه فرعی که تازه آسفالت سرد شده بود را به سمت راست جاده طی کرده تا پس از 15 کیلومتر طی طریق به روستای رویای سرهنگ آباد رسیدیم.

 http://badroodi.persiangig.com/Picture%201826.jpg

تالار آئینه خانه

 http://badroodi.persiangig.com/Picture%201914.jpg

گذر آب روان در کنار کاخ

 کوشک سرهنگ آباد توسط سهام السلطنه عرب عامری که گویند رئیس راه یزد تا کاشان بوده  در حدود سال 1299 قمری مصادف با دوره ناصرالدین شاه قاجار برای پذیرایی از شاهزاده‌های قاجاری ساخته شده است.

این کاخ که شباهت زیادی به چهل ستون اصفهان و باغ عفیف آباد شیراز دارد، مجموعه کاملی از یک بنای شاهانه است و برای شکارگاه نیز به دلیل کوهستانی بودن منطقه استفاده می‌شده است.

عمارت چهل ستون سرهنگ آباد، زیباترین کاخ تاریخی کویر باقی مانده از دوران قاجار است و هدف از ساخت آن که مشتمل بر یک کوشک و شکارگاه است، بیشتر جنبه تفرجگاهی بوده است


http://badroodi.persiangig.com/Picture%201902.jpg

سر در ورودی به کاخ

http://badroodi.persiangig.com/Picture%201839.jpg


 http://badroodi.persiangig.com/Picture%201836.jpg

نقاشیهای سردب ورودی

 

این کاخ دارای سقف‌های چوبی و تزئینات سنگی شبیه به آنچه در عالی‌قاپو و چهل‌ستون مشاهده می‌شود، است و به‌رغم این که به‌عنوان کوشک و شکارگاه به فرمان سهام‌السلطنه بنا شده، ولی هیچگاه مورد استفاده او قرار نگرفت.

گچبری‌های این کاخ در نوع خود بی‌نظیر است. آیینه‌کاری‌های مجموعه و نقاشی‌های موجود و نقش چوب‌ها از منبت و معرق تا تراش سنگ‌های کاخ به صورت عالی در بنا استفاده شده است. همچنین این کاخ دارای 20ستون سنگی است و 3 ایوان جنوبی، شرقی و غربی این بنای با شکوه با نمای سنگی زیبا به ترتیب مشرف به رودخانه و چمنزار و کوهستان است

http://badroodi.persiangig.com/Picture%201828.jpg

حوض با سنگ مرمر که آب را به آسیاب وگرمابه سوق میداد


 http://badroodi.persiangig.com/Picture%201896.jpg

ستونهائی که دقیقأ شبیه چهل ستون اصفهان است

سقف‌ها با استفاده از تیرک‌های چوبی که دارای روکش فلزی هستند پوشانده شده و حجاری‌های بسیار ماندگاری نیز روی سنگ‌های مرمر این مجموعه به یادگار مانده است.

شاه‌نشین مجموعه تاریخی سرهنگ‌آباد در 3 طبقه احداث شده و در ایوان جنوبی آن نیز یک استخر بزرگ با پوشش فلزی احداث شده است. تنها سقف کاخ و شاه‌نشین دارای پوشش فلزی است و دیگر بخش‌های عمارت از خشت ساخته شده که به‌دلیل همین پوشش فلزی نیز مجموعه کاخ نسبت به دیگر بخش‌ها سالم مانده است

 http://badroodi.persiangig.com/Picture%201849.jpg

گرمابه کاختاريخ : شنبه ۳۰ آذر۱۳۹۲ | ۹ قبل از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |
http://badroodi.persiangig.com/Picture%201649.jpg

http://badroodi.persiangig.com/Picture%201706.jpg

ابوزیدآباد مرکز بخش کویرات شهرستان آران وبیدگل . برای رفتن به ابوزیدآباد باید مسیر 30 کیلومتری کاشان به سمت ابوزیدآباد را طی کرد ویا از بادرود بازهم مسیر 30 کیلومتری جاده آسفالته زیبائی که از دل کویر می گذرد را طی نمود.وپس از پشت سر گذاردن ده آباد وفمی وحسین آباد به ابوزیدآباد رسید.

برای تماشای زیبائیهای کویر چال عروس ابوزیدآباد باید 25 کیلومتر از جاده خاکی شهر ابوزیدآباد به سمت شمال را در نوردید . البته از فاصله 8 کیلومتری شهر تپه شنهای روان هویدا می شوند ولی برای رفتن به تپه های بزرگ باید مسیر کویر وکنارگذر دریاچه نمک چال عروس را طی کنیم.دیدنیهای کویر را در این فصل زیبای خدا از دست ندهید.

http://badroodi.persiangig.com/Picture%201668.jpg


http://badroodi.persiangig.com/Picture%201697.jpg


http://badroodi.persiangig.com/Picture%201625.jpg

http://badroodi.persiangig.com/Picture%201628.jpg

http://badroodi.persiangig.com/Picture%201640.jpghttp://badroodi.persiangig.com/Picture%201648.jpg

http://badroodi.persiangig.com/DSC02319.JPG

http://badroodi.persiangig.com/Picture%201685.jpg

http://badroodi.persiangig.com/Picture%201656.jpg


تاريخ : شنبه ۲۳ آذر۱۳۹۲ | ۸ قبل از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |


http://badroodi.persiangig.com/%D8%B9%DA%A9%D8%B3%DB%B0%DB%B1%DB%B9%DB%B5.jpg


نجف آباد  بدستور شاه عباس اول وبنا به پیشنهاد شیخ بهائی در 25 کیلومتری غرب شهر اصفهان بنا شده‌است.نجف آباد بعد از اصفهان وکاشان بزرگترین شهر استان اصفهان است . نجف آباد در مسیر اصفهان –خوزستان قرار دارد گرچه این شهر در دوران صفویه بنا شده اما از آثار تاریخی چندانی برخوردار نیست . نجف آباد از لحاظ صنعتی وفرهنگی جزء برترینهای استان است.

در نجف آباد تنها باقی مانده آثار برجهای کبوتر در پیرامون قلعه ای باقی مانده که اکنون توسط بخش خصوصی به سفره خانه مبدل شده است.این بنا که به نام ارگ شیخ بهائی شهرت دارد در حاشیه ی شهر نجف آباد واقع شده است
http://badroodi.persiangig.com/%D8%B9%DA%A9%D8%B3%DB%B0%DB%B1%DB%B9%DB%B8.jpg


تاريخ : یکشنبه ۱۷ آذر۱۳۹۲ | ۱۰ قبل از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |
http://badroodi.persiangig.com/DSC04362.JPG

Navi Habaghoogh navi Ghebera

تویسرکان یکی از شهرهای زیبا وتاریخی استان همدان است.این شهر کوهستانی در مرز کرمانشاه وهمدان واقع شده. برای رفتن به تویسرکان ما از ملایر یک جاده زیبای کوهستانی فرعی که از جند روستا می گذشت را بر گزیدیم وسپس به تویسرکان رسیدیم . شهری که بیشتر به نام گردو معرفی شده است،در ورودی این شهر زیبا نیز تندیس گردوی بزرگی نصب شده است.

گرچه در این شهر آثار طبیعی وتاریخی زیبای از دوران قاجار به جا مانده ولی به علت عجله برای رسیدن به کرمانشاهان ما به دیدار از بنای قدیمی مقبره حیقوق نبی بسنده کردیم.

برای دیدار از این اثر زیبا چند خیابان شهر را پشت سر گذاردیم تا در حاشیه تویسرکان در میدان بزرگ وزیبائی به این بنا برسیم . آفتاب کوهستانی صورت را می سوزاند اما خنکای نسیم سایه ساران درختان بید مجنون مفری بود برای فرار از این آفتاب داغ.

گنبد آجری 8 ترکی که مشخص بود از قدمتی دور برخوردار است وجایگاهی که درحد زیارت چند نفر پیش بینی شده بود را کل این بنا در بر گرفته بود

http://badroodi.persiangig.com/DSC04361.JPG

 آرامگاه حیقوق پیامبر در تویسرکان طی قرون متمادی چندین بار بازسازی شده‌است و آخرین بار توسط مرحوم استاد محمدعلی‌خان میرزایی (ملک جمشید) در سال ۱۳۴۰ هجری شمسی بازسازی شده است. این آرامگاه یکی از قدیمی‌ترین آثار تاریخی ایران محسوب می‌شود. هم اکنون آرامگاه این پیامبر زیارتگاه اهالی شهرستان تویسرکان و اقلیتهای دینی سایر شهرهای ایران می‌باشد

 

. طبق روایت در حدود سال ۵۹۰ قبل از میلاد بخت النصر پادشاه کلده به اورشلیم حمله کرد و گروهی از یهودیان را به قتل رساند و نزدیک به بیست هزار نفر از آنان را اسیر و به شهر بابل پایتخت کلده که ننزدیک بغداد فعلی قرار داشت انتقال داد. حیقوق نبی در بین این زندانیان بود و مدت طولانی در زندان به سر برد. در سال ۵۴۸ قبل از میلاد، کورش بزرگ پادشاه ایران به کلده حمله کرد و در جنگی لشکریان کلده را شکست داد و بابل را تصرف کرد و طی فرمانی دستور آزادی کلیه اسرا و زندانیان یهود را صادر نمود. پس از آزادی از بند اسارت بابلیان، حبقوق پیامبر به ایران مهاجرت کرد و در شهر تویسرکان یا رودآور ساکن شد. آرامگاه حیقوق نبی در تویسرکان طی قرون متمادی چندین‌بار بازسازی شده‌است. این آرامگاه یکی از قدیمی‌ترین آثار تاریخی ایران محسوب می‌شود


http://badroodi.persiangig.com/DSC04364.JPGتاريخ : شنبه ۲۵ آبان۱۳۹۲ | ۱۰ قبل از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |


http://badroodi.persiangig.com/0006.JPG

http://badroodi.persiangig.com/00012.JPG


دورنمای روستای بادرود

وارد شهر زیبای فیروزکوه در استان تهران شدیم . شهری که 120 کیلومتر با تهــران فــاصــله داردا ز یک راننده تاکسی آدرس روستای بادرود راپرسیدیم نشانی روستا را در ابتدای جاده فیــروزکوه - تهران دادنـد. به اشتیاق دیدار با روستائی که همنام شهر خوب خودمان است بــــــا ســرعت راه خروجی فیــروزکوه را طی کردیم و از آنجا مسافت جاده خلوت وآرام 12 کیلومتـــری فــــرعی را راندیم تا برسر دوراهی جـــاده تابلو سبز رنگی که عبارت«امامزاده محمو د ومحـمـد روستای بادرود 5/2 کیــلومتر »نصب شده بود مـا را وارد بادرود کرد .


کشاورزان بــادرودی مــشغول دروکردن محصول عدس بودند به سراغ «آقای بادرودی» که کشاورز آن دیار واز بســــتگان رئــیس  شورا بود رفتیم واز روستا برایمان گفتنیها گفت . بادرود دارای 100 نفر سکنه است روستائی در دل کوهستان با آب وهوای سرد ودلچسب . درختان گردو ، آلو وزردآلو در تمام کوچه های روستا به تو سلام می دادند .


http://badroodi.persiangig.com/00011.JPG


http://badroodi.persiangig.com/00014.JPG

برج ۸۰۰ ساله بادرود

آقای بادرودی می گوید قبلاء نام روستای ما جاجرود بود ولی بعدها نمی دانیم به چه علت بادرود شد . گرچه روستا از توابع استان پایتخت است ولی مردمان روستا با گویش مازندرانی صحبت می کنند . روستا دارای دو امامزاده با گنبد کوچکی بودندکه پوشش گنبد را سیمان سفید تشکیل داده بود وداخل گنبد صورت چندین قبر منسوب به امامزادگان وجود داشت که در جوار سرچشمه روستا مدفونند .


http://badroodi.persiangig.com/00010.JPG


http://badroodi.persiangig.com/0005.JPG

گنبد امامزاده روستا

در فاصله چند متری بنای گنبد،نمای برج سنگی زیبای که مربوط به قرن 7 هجری قمری است که از آثار معماری ایلخانیان محسوب می شودتوجه هر رهگذری را بخود جلب میکند .

از خواربارفروش روستای بادرود پرسیدم آیا بادرود دیگری را می شناسید ؟ با خوش روئی می گوید بله در نزدیکی های کاشان ونطنز شهری بنام بادرود وجوددارد که گاهی از تلویزیون آن را دیده ایم . باخوشحالی از شنیدن موضوع ،خودم را معرفی کرده وچند سی دی فیلم معرفی شهربادرود را به او تقدیم می کنم وبه قصد زیارت امامزاده محمد ومحمود کوچه های باریک روستا را طی می کنم . درجوار امامزاده نهر بزرگ آبی جاری است وپیاله هائی را با زنجیر به تنه درختان تنومند چنار بسته اند تا رهگذران از آب گوارای روستا استفاده کنند. در مسیر، فروشندگی مواد نفتی وچند مغازه کوچک ودفتر پستی توجه مرا جلب می کند.


http://badroodi.persiangig.com/0009.JPG


http://badroodi.persiangig.com/0008.JPG

ورودی به امامزاده محمد ومحمود وآقاسیدعلی بادرود


وبادرود آرام وساکت به حیات خویش ادامه میدهد. ضمن دیدار وگفتگو با چند زن ومرد وکودک بادرودی ،با بادرود ومردمان با صفایش خداحافظی وبرای دیدن تنگه واشی روستای جلیزجند در 5 کیلومتری بادرود با راهنمایی یکی از مسافران راهی آن روستا می شوم مکانی بسیار زیبا وجذاب که هم از مواهب طبیعی گردشگری شامل دره ، آبشار ورودخانه وهم مواهب تاریخی درقالب سنگ نوشته ها وطراحی های حک شده برروی صخره های ستبر کوه از دوران فتحلعی شاه قاجار بجا مانده، برخورداراست.

 البته توفیقی دست داد تا امسال هم با جمعی از دوستان دوباره به دیدار بادرود بروم.

بازدید از این دو روستای زیبارا که درست در مسیر تهران – شمال (ازجاده دماوند وفیروزکوه) قرار دارد را به همه همسفران بادصبا توصیه می کنم.

تاکنون سه بار افتخار بازدید از این روستای زیبای کوهستانی وخوش آب وهوا نصیب من ودوستانم شده است . بادرودیها به بادرود بروید که بدانید بادرود خنکی هم هست البته برای سفر به بادرود حتمإ فصل تابستان را انتخاب کنید که الان یقینأ این روستا مملو از برف باید باشد.


http://badroodi.persiangig.com/0003.JPG

نمائی از خانه های بادرود


http://badroodi.persiangig.com/0001.JPG

کشاورز بادرودیhttp://badroodi.persiangig.com/0007.JPG

کتابخانه عمومی بادرودhttp://badroodi.persiangig.com/0002.JPG

دفتر خدمات پستی روستا


http://badroodi.persiangig.com/0004.JPG

ی سنگ قبر قدیمی
تاريخ : سه شنبه ۱۴ آبان۱۳۹۲ | ۹ قبل از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |
http://badroodi.persiangig.com/WP_20130729_012.jpg
مسیر رویان به سمت بلده

یوش ، روستایی است از توابع بخش بلده شهرستان نور در استان مازندران ایران. این روستا به دلیل آن که زادگاه نیما یوشیج پدر شعر نو فارسی است، شهرت یافته‌است.

مابرای رفتن به یوش از مسیر محمودآباد به سمت نور آمدیم تنها نشان از وجود اینکه نیما یوشیج اهل این دیار است تابلو بنری بود که اکتفا کرده بودن به چند بیت شعر این شاعر گرانقدر وبا تأسف از عملکرد شهرداری نور ویا اداره ارشاد ومیراث آن منطقه هیچ آدرسی از مقبره نیما در تابلویی نصب نشده بود.جالبتر اینکه از هر شمالی می پرسیدیم نشانی از یوش ونیما و.... نداشت . بالاجبار به اطلاعات 118 متوسل شدیم وپاسخگوی گرامی، کد شهر بلده را به ما داد تا اطلاعات لازم را از 118 بلده بگیریم.

http://badroodi.persiangig.com/WP_20130729_016.jpg

روستائی در مسیر یوش

در هر حال با کمک مخابراتچی بلده نشانی یوش را یافتیم. برای رفتن به یوش به شهر رویان رفته واز آنجا راه دره وآبشار آب پری را در پیش گرفتیم .


http://badroodi.persiangig.com/WP_20130729_003.jpg

آبشار آب پری

از رویان تا آب پری 12 کیلومتر جاده جنگلی زیبا بود. بعد از توقفی کوتاه در آب پری راه را ادامه دادیم در دوراهی تابلو بلده ویوش نصب شده بود راه جنگلی را در پیش گرفتیم . جاده بسیار خلوت وپیچ در پیچ بود واگر اقرار کنم زیباترین جاده شمالی بود بی راهه نگفته ام.جلوه های زیبای این جاده را آنگونه یافتم که در مسیر هم آفتاب دیدیم هم ابر هم مه وهم بارش برف پائیزی.

در مسیر از روستاهای سوردار-وازک-دینکوه-کالج-چارسین-کپ و لس عبور کردیم

از رویان تا بلده حدود 78 کیلومتر است وجاده به شاید بلندترین ارتفاعات البرز میرسد وسپس سرازیر می شود. بعد از حدود 90 کیلومتر طی طریق از رویان تا یوش، در یکی از زیباترین جاده های ایران به یوش می رسیم.آرامگاه نیما در خانه پدری اش

 این روستا از ییلاقات بسیار خوش آب و هوا بوده که دارای چهارده چشمه می‌باشد. روستای یوش دارای باغ‌های زیبای گردو، فندق، گیلاس و زردآلو می‌باشد.

اوزرود یکی از دو سرشاخه اصلی رود هراز از پایین دست و جنوب این روستا می گذرد که دشتی سرسبز، پر از درخت و باریک را ایجاد کرده است. از شواهد و قرائن موجود قدمت این روستا تا دوره ساسانیان براورده می‌شود که آتشکده رو ویرانی کیا داود منسوب به آن دوران است. ناصرالدین شاه قاجار نیز برای تفریح و شکار در این روستا اقامت داشته است و از این روستا به عنوان مکانی مفرح و خرم نام برده است. اقتصاد این روستا از دامداری، باغداری و پرورش زنبور عسل می گذرد و محصولات عمده آن شیر، سرشیر، پنیر، کره، ماست، قره قوروت، گردو، زردآلو، گیلاس، فندق، سیب، آلو، لواشک و عسل می‌باشد.


علی اسفندیاری مشهور به نیما یوشیج در نیمه شب ۱۳ دی )۱۳۳۸ یا بامداد ۱۴ دی) درگذشت و در امامزاده عبدالله تهران به خاک سپرده شد. در سال ۱۳۷۲ خورشیدی بنا به وصیت وی پیکر او را به خانه پدریش در یوش منتقل کردند. در حال حاضر مزار او در کنار مزار خواهرش، بهجت الزمان اسفندیاری (درگذشته به تاریخ ۸ خرداد ۱۳۸۶) و مزار سیروس طاهباز در میان حیاط جای گرفته است.


خانه پدری نیما یوشیج واقع در یوش، بنایی است که قدمت آن به دوره قاجار میرسد. این بنا به  شماره ۱۸۰۲ از سوی سازمان میراثفرهنگی به عنوان اثر ملی ثبت شده است و حفاظت میشود. بازدید از خانه نیما برای عموم آزاد است.

برای احترام به مشاهیر کشورمان ونیز سیر در طبیعت زیبای مازندران بار سفر بسته وراهی یوش شوید تا هم ادب وهنر وهم بهشت زمین را در این سرزمین از نزدیک نظاره کنید

باهم شعر زیبای مهتاب از نیما یوشیج را زمزمه میکنیم وبه روان پاکش درود می فرستیم


می تراود مهتاب
می درخشد شب تاب
نیست یک دم شکند خواب به چشم کس ولیک
غم این خفته ی چند
خواب در چشم ترم می شکند
نگران با من استاده سحر
صبح می خواهد از من
کز مبارک دم او آورم این قوم به جان باخته را
در جگر لیکن خاری
از ره این سفرم می شکند
نازک آرای تن ساق گلی
که به جانش کشتم
و به جان دادمش آب
ای دریغا به برم می شکند
دست ها می سایم
تا دری بگشایم
بر عبث می پایم
که به در کس آید
در و دیوار به هم ریخته شان
بر سرم می شکند

***

می تراود مهتاب
می درخشد شب تاب
مانده پای آبله از راه دراز
بر دم دهکده مردی تنها
کوله بارش بر دوش
دست او بر در، می گوید با خود:
غم این خفته چند

خواب در چشم ترم می شکند

 تاريخ : شنبه ۴ آبان۱۳۹۲ | ۱۰ قبل از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |


سفر به آرامگاه کاوه آهنگر

http://badroodi.persiangig.com/DSC03236.JPG

مقبره کاوه آهنگر

به دعوت یکی از دوستان راهی روستای تاریخی مشهد کاوه در چادگان شدیم .آقای شهرام شمگانی از دوستان قدیمی بنده، من ووعده ای از همکارانم را برای بازدید از روستای زیبایشان دعوت کرد .میهمان نوازی وی وخانواده گرامیشان وبویژه محبت پدر سالخورده ومهربانش قابل توجه بود. به دیدار آرامگاه قهرمان ملی تاریخ ایران کاوه آهنگر رفتیم .گرچه متأسفانه در بارگاه بسته بود وذکر هم میکردند که اکثر اوقات بخاطر مسائل امنیتی درب این آرامگاه بسته است بجز روزهای تعطیل .پیش از غروب ازتمام روستا بازدید کردیم.لباس محلی مردان روستا بسیار زیبا وهمشکل بود .باهم با این روستای زیبا آشنا شویم

http://badroodi.persiangig.com/DSC02643.JPG

رقص محلی بختیاری در مشهد کاوه

روستای ساحلی مشهد کاوه در دوازده کیلومتری شهر چادگان در استان اصفهان واقع شده است. مقبره ای منسوب به کاوه آهنگر در این روستا وجود دارد. اخیرا باستان شناسان جسد نوزادی متعلق به عصر آهن یعنی حدود سه هزار سال پیش را در تپه ای بنام آشنا در این روستا کشف کرده اند. از آنجا که این روستا در مرز استان اصفهان با استان چهار محال بختیاری قرار دارد علی رغم ترک زبان بودن ،آداب و رسوم مردم منطقه بسیار نزدیک به آداب و رسوم ایل بختیاری است. طبیعت بکر و زیبای این روستا هر ساله ایرانگردان بسیاری را به این خطه می کشاند. درصد آنیون در هوای این منطقه بسیار بالاست. آنیون موجب آرامش زیاد در شخص می شود. ماهیگیری سرگرمی مفرحی برای مسافران این روستاست. این روستا در چند کیلومتری سرچشمه زاینده رود قرار دارد. بسیاری از مهمانانی که به ویلا های دهکده عمرن زاینده رود و سایر مجتمع های تفریحی چادگان می آیند از این روستا نیز دیدن می کنند.


http://badroodi.persiangig.com/DSC03242.JPG

برج قلعه قدیمی در مشهد کاوه


http://badroodi.persiangig.com/DSC03244.JPG

پوشاک محلی اهالی کاوه


http://badroodi.persiangig.com/DSC00661.JPG

تندیس شیر سنگی در ورودی مقبره کاوهتاريخ : یکشنبه ۲۱ مهر۱۳۹۲ | ۱۰ قبل از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |
نوشیجان تنها اثر مادها در ایران با 2800 سال قدمت

http://badroodi.persiangig.com/DSC000231.JPG

این بار در سفر به همدان تصمیم بر بازدید از تپه باستانی نوشیجان گرفتم . اگر از اراک به سمت همدان بیائید،18 کیلومتر مانده به ملایر سمت چپ جاده، بلندای نوشیجان را می توانید ببینیدکه با 3 کیلومتر فرعی، البته با جاده ای خوب، راه رسیدن به این اثر باستانی است که از چند نظر در مطالعات تاریخی دارای اهمیت است که یکی از آنها نمودن گوشه ای از معماری دوره مادهاست، دوره ای که کمبود اطلاعات باستانشناسی از آن فقط در در زمینه معماری نیست و در خیلی از جوانب تاریخی و فرهنگی آن دوره با نادانسته های  بسیاری در مورد پدران خود در این بازه از تاریخ روبرو هستیم

http://badroodi.persiangig.com/DSC000271.JPG

از کلی‌ترین مشخصات این بنا می‌توان به خشتی بودن آن اشاره کرد در حقیقت تپه نوشیجان از جمله آثار خشتی منحصر به فرد بر جا مانده از تمدن های پیش از هخامنشی در ایران است که ظاهرا بیشتر کاربرد نظامی داشته است. بقایایی که به دوره ی عصر آهن 3 و سپس تمدن مادها برمی گردد. تپه نوشیجان حدود 2800 سال قدمت دارد و در سال 1343 خورشیدی توسط دیوید استروناخ مورد شناسایی قرار گرفت

http://badroodi.persiangig.com/DSC000141.JPG

این اثر مانند اکثر تپه‌های باستانی یا بناهای تاریخی، چه آنهایی که ویران شده‌اند و چه آنهایی که هنوز کاربری دارند مورد استفاده سلسله های مختلفی بوده است که آثار تمدن ماد، هخامنشی و اشکانی در لایه های مختلف آن شناسایی شده است و مهمترین و باستانی ترین لایه مربوط به سکونت اقوام ماد در این تپه از نیمه دوم قرن هشتم قبل از میلاد مسیح تا نیمه ی اول قرن ششم قبل از میلاد است. آثار دو دوره ی دیگر در لایه های سطحی تر قرار داشته است. مجموعه ی نوشیجان 80 متر طول، 30 متر عرض و مرتفع ترین بخش آن 37 متر ارتفاع دارد


http://badroodi.persiangig.com/DSC000151.JPG

استروناخ معتقد است که دژ نوشیجان یکی از قلعه های تدافعی حکومت مرکزی ماد بوده است که جهت دفاع از مرزهای غربی در مقابل هجوم اقوام قدرتمند بین النهرین از جمله حکومت آشور ساخته شده است. وجود دو آتشکده در این مکان مؤید این مطلب است که علاوه بر اهداف نظامی، اعمال مذهبی و نیایش نیز در این مکان صورت می گرفته است


در مسیر حرکت به همدان نرسیده به ملایر سمت چپ جاده، تپه های بزرگ نوشیجان با آغوش باز پذیرای دوستداران میراث کهن ایران زمین استتاريخ : سه شنبه ۱۶ مهر۱۳۹۲ | ۹ قبل از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |

http://badroodi.persiangig.com/DSC04279.JPG

غار چال نخجیر به عنوان یکی از زیباترین و شگفت انگیزترین اثار طبیعی در منطقه نراق از توابع شهرستان دلیجان دراستان مرکزی است. غار چال نخجیر در نزدیکی شمال شرقی شهرستان دلیجان از توابع استان مرکزی و در منطقه‌ای به نام چال نخجیر نزدیک نراق در دل کوه تخت واقع شده است.

از بادرود تا نراق حدود 120 کیلومتر فاصله است. برای رفتن به نراق از بادرود به سمت کاشان وسپس جاده نیاسر ومشهد قالی را طی کرده وسر از شهر کوچک نراق در می آوریم. بعد از نراق به سمت دلیجان حدود 8 کیلومتر جاده فرعی بسمت راست را که طی کنیم در عین ناباوری شگرف ترین غار جهان را می توان از نزدیک دید


غار نخجير دليجان - محمد گائینی


این غار شکوهمند و باستانی اواخر سال۶۷ در جریان اجرای یک طرح عمرانی و بر اثر انفجار در نزدیکی دهانه کشف شد. غار چال نخجیر مجموعه‌ای زیبا از سنگ‌های مرجانی چند میلیون ساله است که کارشناسان قدمت این غار را حدود 70میلیون سال می‌دانند

این غار طبیعی که به دوره سوم زمین شناسی تعلق دارد، با پنج کیلومتر مسیر خاکی و با سقف‌ها و دیوارهای آهکی، یکی از زیباترین غارهای جهان به شمار می‌رود. عامل اصلی و اولیه بوجود آمدن این غار مرجانی ، گسل معکوسی بوده که در منطقه عمل کرده و پس از گذشت میلیون‌ها سال به این شکل در آمده استدر حال حاضرحدود 1200 متر از غار قابل بازدید می باشد که حدود 450 پله را در مسیر رفت وبرگشت باید طی کنیم.


غار نخجير دليجان - محمد گائینی

مسیرهای مشکل در بعضی از نقاط و چکنده و چکیده‌های بلورین بسیار متنوع و زیبا و حتی در نقاطی منحصر به فرد اشاره کرد. غار چال نخجیر از تالارهای مختلفی تشکیل شده که زیباترین تالار آن، چهلستون نام دارد ، از دیگر تالارهای غار می‌توان به سفره عروس، دریاچه، برزخ، باغ وحش، چهلچراغ و تالار زیبایی‌ها اشاره کرد.

این غار به دلیل وجود مناظر بکر طبیعی و جذابیتهای حیرت آور فراوان از اهمیت ویژه‌ای در جذب توریست برخوردار است. در گنجینه شگفتی این غار اسرارآمیز ، سنگ‌های تزئینی با اشکال متنوع مانند عقاب، لاک پشت، گوزن، انسان، کبوتر و تندیس‌های عظیم الجثه بلورین ایجاد شده است که بیشتر آنان از جنس آهک است.

از خصوصیات غارچال نخجیر می‌توان به تالارهای متعدد و حوضچه‌های آب، راهروهای طولانی،اشاره نمود

تهویه طبیعی هوای درونی غار در فصول تابستان و زمستان یکی دیگر از عجایب این غار شگفت انگیز است که در تابستان خنک و در زمستان گرم است و هیچ گاه در این مجموعه بازدیدکنندگان با کمبود اکسیژن روبرو نمی‌شوند.

با توجه به قرار گرفتن غار در دامنه کوه دسترسی به آن بسیار آسان بوده و بازدیدکنندگان به راحتی قادر به بازدید از این محل هستند. تنوع سنگ‌های موجود ، سنگهای کریستال با شکلهای مختلف مثل آبشار ، زیبایی خاصی به غار داده است به طوریکه هر بیننده‌ای را به شگفتی وا می‌دارد. غار چال نخچیر در سال۸۱ در ردیف میراث ملی کشور به ثبت رسیده است


نورپردازي هاي غار نخجير دليجان - محمد گائینی


قرار گرفتن غار در کنار ابنیه تاریخی نراق یک محیط کاملا توریستی را بوجود آورده که با این تنوع می‌توان به رونق صنعت گردشگری در منطقه امیدوار بود.

با داشتن زیبایی‌ها و قابلیت‌های دیدنی فراوان غار ، در صورت راه اندازی و معرفی مناسب می‌تواند به یکی از جاذبه‌های توریستی جهان تبدیل شود.تاريخ : شنبه ۳۰ شهریور۱۳۹۲ | ۹ قبل از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |
http://badroodi.persiangig.com/DSC04434.JPG

هجیج، روستایی با معماری استثنایی، هر ساله مقصد بسیاری از مسافران داخلی و خارجی است.

این روستا، یکی از روستاهای پلکانی است با کوه‌های سنگی و چشمه‌های خروشان و مسیر پرپیچ و خم که چشم هر بیننده‌ای را به خود جذب می‌کند

http://badroodi.persiangig.com/DSC04450.JPG.

 روستایی هجیج، روستایی با معماری استثنایی، هر ساله مقصد بسیاری از مسافران داخلی و خارجی است.

 این روستا، یکی از روستاهای پلکانی است با کوه‌های سنگی و چشمه‌های خروشان و مسیر پرپیچ و خم که چشم هر بیننده‌ای را به خود جذب می‌کند.

 در این روستا، به علت کمبود زمین، پشت بام هر منزلی حیاط منزل پشتی محسوب می‌شود.

 خانه‌های این روستا ساخته شده از سنگ به صورت خشکه چین و پلکانی است.

 در ایام بهار، این روستا چهره ای بهشتی به خود می گیرد و مناظری بکر و خاطره انگیز را در ذهن هر بیننده ای متبادر می کند.

هجیج روستایی خودکفا و مستقل

 خودکفایی و استقلال در تولید محصولات مورد نیاز، دیگر ویژگی مردم این روستای تاریخی و کهن است.

 مردمان هجیج تمام پوشاک خود را در این روستا تولید می کنند و مشکلی برای تامین پوشاک خود ندارند.


http://badroodi.persiangig.com/DSC04455.JPG

 گیوه بافی، که نوعی پاپوش در مناطق کردنشین است، یکی دیگر از صنایع دستی مردم این روستا محسوب می شود که علاوه بر رفع نیاز خود مردم روستا از خرید هر نوع کفشی، باعث اشتغالزایی در این روستا هم شده است، که این خود، محصول حسن انتخاب و ذوق این مردم سخت کوش است.

امامزاده سید عبدالله، کوسه هجیج

 یکی از جاذبه‌های قابل توجه این روستا وجود امامزاده "سید عبیدالله" فرزند امام موسی کاظم (ع) است که اهالی منطقه از آن به نام "کوسه هجیج" یاد می کنند و بسیار مورد احترام آن‌هاست.

 چشمه بل، منبع مواد معدنی و دارویی


http://badroodi.persiangig.com/DSC04445.JPG

 یکی دیگر از جاذبه های روستای هجیج، وجود چشمه "بل" است.

 آب این چشمه، جزو آبهای معدنی محسوب می شود و براساس نظر متخصصان، آب این چشمه، یکی از بهترین آبهای دنیا محسوب می شود.

مردم روستای هجیج به زبان کردی و لهجه هورامی سخن می‏گویند، مسلمان و پیرو مذهب اهل تسنن هستند.

 کشک، شیر، دوغ، روغن حیوانی و کره از مهم‏ترین فرآورده‏های لبنی روستا هجیج است، نگهداری و پرورش انواع طیور در این روستا امری متداول است.


http://badroodi.persiangig.com/DSC04459.JPG

 "خانقاه دراویش قادریه" از دیگر بناهای دیدنی روستای هجیج است که در آن به ذکر و سماع می‏پردازند که یکی از مهم‏ترین مراسمی که در این روستا برگزار می‏شود، مراسم ذکر و سماع دراویش طریقت قادریه است.

 موسیقی مورد علاقه مردم این روستا، گوش فرا دادن به نوای سوزناک "شمشال" است.

 این ساز یکی از انواع سازهای بادی است و شبیه نی است که همراه با آوازهای سوزناک و گیرا نواخته می‏شود.

 از این ساز در مراسم عزا و یا حماسه استفاده می شود.

 روستای هجیج از روستاهای استان کرمانشاه و از مناطق دیدنی اورامانات محسوب می شود که در 25 کیلومتری شهرستان پاوه قرار گرفته است.

 تاريخ : سه شنبه ۱۹ شهریور۱۳۹۲ | ۱۳ بعد از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |


http://badroodi.persiangig.com/DSC04269.JPG

مسافران وگردشگران ،شمال را معمولأ به جنگل ودریا می شناسند. اما هویت تاریخی شمال مخصوصأ گیلان را نباید فراموش کرد. از شهر رشت تا فومن حدود 30 کیلومتر فاصله است در شهر فومن که بیشتر کلوچه هایش معروف است آرامگاه بزرگانی چون کیومرث صابری(گل آقا) استاد طنز ایران هم وجود دارد.


http://badroodi.persiangig.com/DSC04266.JPG

در مرکز شهر فومن دوراه را در پیش دارید که به نظر بنده حالا که رنج سفر را بجان خریده اید وبا بی انصافی بیشتر کاسب کاران شمالی مراوده دارید وبد اخلاقی اکثریت این جماعت را تحمل کرده اید دیدار از ماسوله وقلعه رودخان را از دست ندهید. برای رفتن به ماسوله سمت غرب فومن را باید 20 کیلومتر در جنگل راه طی کنید وبرای رفتن به قلعه رودخان هم 20 کیلومتر قسمت شرقی ماسوله را بایستی طی کنید.


http://badroodi.persiangig.com/DSC04265.JPG

http://badroodi.persiangig.com/DSC04263.JPG

جاده قلعه رودخان جنگلی است . استراحتگاه وخانه های اجاره ای برای اسکان شب در روستاهای منتهی به قلعه به وفور می توان یافت واجاره نمود. در منتهی الیه جاده پارکینگی وجود دارد که ماشینتون را پارک کرده ویک عصای چوبی ارزان قیمت و شیشه آب آشامیدنی بخرید وخود را برای طی کردن 1400 پله در شیب کوه به سمت قلعه رودخان آماده کنید.


http://badroodi.persiangig.com/DSC04244.JPG

http://badroodi.persiangig.com/DSC04209.JPG

قلعه رودخان نام قلعه‌ای تاریخی در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر فومن در استان گیلان است. برخی از کارشناسان، ساخت قلعه را در دوران ساسانیان دانسته‌اند. این قلعه با 6/2 هکتار مساحت بر فراز ارتفاعات روستای رودخان قرار دارد. دیوار قلعه ۱۵۰۰ متر طول دارد و در آن ۶۵ برج و بارو قرار گرفته شده‌است.

http://badroodi.persiangig.com/DSC04223.JPG.

این بنا به وسیله سنگ و آجر ساخته شده و در بخش های آسیب پذیر و نقاط حساس، سنگ با ملات ساروج به کار رفته، اما در مسیر اطاق ها، برج ها و سقف های گنبدی شکل از آجر، گچ و ملات ساروج استفاده شده است. ارتفاع دیوارها متفاوت و از 3 تا 10 متر متغیر است و در نقاط نفوذ پذیر قلعه، دیوارها و باروها قطور و ارتفاع بیشتری دارند.انتخاب مکان مناسب، بهره گیری از مصالح مقاوم، استفاده از شیوه های مختلف معماری و ایجاد اشکال هندسی متنوع، عظمت خاصی به این مجموعه داده است. فرم کلی قلعه نامنظم است و از دو بخش شرقی و غربی تشکیل شده است

http://badroodi.persiangig.com/DSC04235.JPG.

در دورهٔ سلجوقیان این قلعه تجدید بنا شده و از پایگاه‌های مبارزاتی اسماعیلیان بوده‌است. بر روی سردر ورودی آن درج شده‌است که این قلعه در سال ۹۱۸ تا ۹۲۱ هجری قمری برای سلطان حسام‌الدین امیردباج بن امیر علاء‌الدین اسحق تجدید بنا شده‌است. این کتیبه در موزهٔ گنجینهٔ رشت نگهداری می‌شود.این قلعه در ارتفاعی بین ۶۶۵ تا ۷۱۵ متر از سطح دریا واقع شده‌است و در کنار آن رودخانه‌ای با همین نام جاری است


http://badroodi.persiangig.com/DSC04206.JPG

جنگل اطراف قلعه بی نظیر وبسیار زیباست

http://badroodi.persiangig.com/DSC04251.JPG.

 در برگشت خرید آش محلی ونان روغنی داغ را هم فراموش نکنید وآگاه باشید که این مسیر در زمستانها مسدود ویا عبور از آن سخت وطاقت فرساست.
تاريخ : شنبه ۲۶ مرداد۱۳۹۲ | ۱۹ بعد از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |

http://badroodi.persiangig.com/DSC04000.JPG

شهرستان اردل در استان چهارمحال بختیاری قرار دارد برای سفر به اردل میتوانید از شهرکرد به طرف شلمزار بروید ونرسیده به شلمزار راه فرعی به سمت روستای کاج ودشتک را طی کنیدوبه سمت اردل پیش بروید ویا از جاده بروجن به سمت بلداجی وناغان رفته ونرسیده به ناغان به اردل برویم. اردل پر از زیبائیهای طبیعی است ۱- چشمه مولا در روستای آلیکوه ۲- چشمه سرداب رستم آباد ۳- چشمه سرخون ۴- چشمه شلیل ۵- دشت زیبای اردل که در بهار و تابستان بسیار سرسبز و با طراوت می‌باشد۶-چشمه‌های باغ رستم اردل از جاهای دیدنی طبیعی این شهرستان است.


http://badroodi.persiangig.com/DSC04025.JPGhttp://badroodi.persiangig.com/DSC04037.JPG

ساکنین اردل را از قوم غیور واصیل بختیاری تشکیل داده است.برای سفر به روستای دوازده امام فاصله 18 کیلومتری اردل را به طرف غری در پیش گرفتیم واز گندمزارها گذشته تا خرابه های این روستا را ببینیم


http://badroodi.persiangig.com/DSC04016.JPG


 روستای دوازده امام درفاصله 18 کیلومتری اردل به طرف غرب وجود دارد

در سال 1373 درپی وقوع زلزله در مناطق اردل وناغان بخشهائی از روستاهای اطراف تخریب گردید. یکی از این روستاها ئی که در این زلزله صدرصد آسیب دید روستای 12 امام بود .چون وقوع زلزله درروز بود خوشبختانه آسیب جانی نداشت اما بنا به تشخیص مسئولین وقرار داشتن روستا روی گسل زلزله ولبه یک دره عمیق ، اهالی تصمیم گرفتند کل روستا را جابجا کنند و5 کیلومتر ی روستای فعلی خشت وبنای روستای جدید شکل گرفت. روستای بجا مانده از زلزله چون تمام خانه هایش از خشت وگل خام ساخته شده بود ،بعدها توسط اهالی دربها وتیرکهای سقفش کنده شده واکنون معماری زیبای خشتی گلی بدون سقف کل روستا از نماد بسیار زیبائی برخورداراست . کوچه های زیبائی که زمانی بوی محبت میداد اکنون لانه روبه وجغدان وکفتران شده وسکوتی به اعماق تاریخ در درون روستا نجوای یک همت و تلاش انسانهای روستائی سخت کوش را در طبیعت نوازش می دهد.

http://badroodi.persiangig.com/DSC04047.JPG

http://badroodi.persiangig.com/DSC04034.JPG

اطراف روستا با گندمزارهائی که در دل تپه ها بواسطه کشت دیم شکل گرفته بسیار زیبا وقشنگ است . گوئی تابلو نقاشی زیبائی توسط اهالی ده ترسیم گردیده است . غار اشکف سیاه که گرچه توفیق دیدنش به علت وقت کم ما نصیب ما نشد از دیدنیهای این منطقه زیباست . همرهان بادصبا اگر اردل را به عنوان مقصد سفر تابستانه برگزینید ضرر نمیکنید

http://badroodi.persiangig.com/DSC04017.JPG


http://badroodi.persiangig.com/DSC04036.JPGتاريخ : یکشنبه ۲۰ مرداد۱۳۹۲ | ۲۳ بعد از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |


http://badroodi.persiangig.com/DSC04071.JPG

آبشار پونه زار در دره زیبایی به همین نام و در دل ارتفاعات سر به فلک کشیده زاگرس مرکزی قرار گرفته است .

عصر یک روز آخر فصل زیبای بهار با دوست خوبمان که اهل بوئین میاندشت بود به اتفاق خانواده از شهر زیبای بوئین ومیاندشت به سمت فریدونشهر حرکت کردیم. پس از عبور از شهر کوچک برف انبار به شهر زیبای فریدون شهر رسیدیم. مسیر اصلی فریدونشهر از اصفهان به سمت نجف آباد- تیران وکرون- دامنه – داران می باشد که بخشی از جاده اصفهان به خرم آباد محسوب می شود.


http://badroodi.persiangig.com/DSC04094.JPG

شهر فریدون شهرکه با 2530 متر ارتفاع از سطح دریا ، که مرتفع ترین شهر کشور بوده و در 160 کیلو متری غرب اصفهان واقع گردیده است رابه سمت غرب حرکت کردیم ، پس از پشت سر گذاردن روستای چغیورت و در بند و در مسیری بسیار زیبا و کوهستانی به طول حدود 20 کیلو متر به پونه زار میرسیم مسیری که حدود 2 کیلو متر آخر ان را باید پیاده طی کنیم.تا به چشم انداز بسیار زیبای آبشار پونه زار برسیم .از فریدونشهر تا آبشار حدود 40 کیلومتر مسافت در پیش داریم.

http://badroodi.persiangig.com/DSC04086.JPG

 آبشار زیبایی که حدود 40 متر ارتفاع از چشمه ساران فراوان ارتفاعات زاگرس و آب حاصل از ذوب برفها و یخچال های قلل سر به فلک کشیده آن منشا گرفته و پس از طی مسافتی نه چندان طولانی به رود وهرکان در قعر دره های عمیق کوهستان های متراکم غرب استان اصفهان میریزد.

 از ویژگی منحصر بفرد این آبشار این است که معمولأ برای تماشای آبشارهای ایران باید مسافت کوه را بصورت سر بالا طی کنیم اما برای دیدن این آبشار بایستی مسافت سراشیبی کوه را درنوردیم.

http://badroodi.persiangig.com/DSC04089.JPG

آنهائی که اهل اسکی روی برف هستند می توانند در زمستان برای ورزش سکی روی برف به همین مسیر سفر کنند

همسفران باد صبا تا فصل زیبای تابستان وسبزه زاران دشت زاگرس برقرار است بار سفر بر بندید وراهی فریدونشهر شوید


http://badroodi.persiangig.com/DSC04108.JPGتاريخ : یکشنبه ۹ تیر۱۳۹۲ | ۹ قبل از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |

http://upload.tehran98.com/img1/zs4f8y58pz01dqcfhw2.jpg

آبشار دره عشق

فصل بهار است ولحظه به لحظه این عمر گران در این زیبا فصول خداوندگار در حال طی شدن هستند . تا بهار است وزیبائی، توصیه میکنم فرصت سفرهای یک روزه را از دست ندهید. دره عشق مقصد سفر این ماه گروه باد صبا بود. از بادرود راهی اصفهان واز آنجا  مسیر مبارکه وسپس بروجن را در پیش گرفتیم. بعد از بروجن به سمت شهر کوچک بلداجی که گز آن بسیار معروف است رفتیم.بعد از توقف کوتاه در بلداجی وخرید سوغات این شهر راه حمزه علی وچغاخور را در پیش گرفتیم .

http://upload.tehran98.com/img1/so853aqzyccnoqbf9ng.jpg

رودخانه کارون


986xl9awmh3sqih5notg.jpg

تالاب چغاخور


1xl6d22u5uqe7ztahpay.jpg

دشت گل زردگون-جاده بلداجی-چغاخور

از اصفهان تا بلداجی حدود 150 کیلومتر است . بعد از تماشای زیبائی های تالاب بین المللی چغاخور که در نوع خود بی نظیر است راهی ناغان شدیم . ناغان در گذشته به علت قرار گرفتن در مسیر جاده اصلی اصفهان – اهواز(ایذه) از رونق خوبی برخوردار بود . به علت انحراف این جاده از سمت لردگان امروزه از رونق ناغان قدیم خبری نیست . کباب ناغان معروف است . به علت یاد شده بیش از 90% دکان های کبابی این شهر نعطیل گردیده اند. از بلداجی تا ناغان حدود 40 کیلومتر مسافت در پیش رو دارید . از ناغان جاده ایذه را در پیش گرفتیم . تا به دوراهی دورک رسیدیم. حدود 20 کیلومتر از دوراهی دورک را که پشت سر نهاده واز روستاهای لولاک-پوراز-برنجگان گذشته تا به روستای بزرگتر این دره یعنی دورک شاهپوری رسیدیم . مسیر جاده از زیباترین جاده ها وکوهستانهای کشور محسوب می شود . با تأسف از عملکرد بد میراث فرهنگی ومسئولین استان چهارمحال بختیاری، در طول مسیر حتا یک تابلو راهنمای آبشار دره عشق به چشم نمی خورد. حدود 7 کیلومتر از روستای دورک را که طی کردیم در کنار همان جاده آسفالته سمت راست جاده آبشار بی نظیر وشگرف دره عشق با شکوه تمام درجریان است.

آبشار دره عشق در منطقه مشایخ در مجاورت روستای دره عشق و در فاصله 110 كیلومتری شهركرد قرار دارد. این آبشار با سرعت زیاد از دل كوه بیرون می جهد و بیش از یكصد متر ارتفاع دارد. در كنار این آبشار رود كارون به آرامی جاری است و در تركیب با انارستان ها و شالیزارهای روستاهای دره عشق و دورك شاهپوری، فضای شگفت انگیزی را به وجود آورده است


http://upload.tehran98.com/img1/9qcitf2mz333nrja5c6.jpg

.از ویژگیهای آبشار دره عشق نه از قله یا میان کوه، بلکه از دل کوه چون ماهی بیرون میجهد، در زیر آن فضای هموار وسیعی وجود دارد که امکان ایجاد تاسیسات لازم را فراهم میکند، در جنب این فضا رودخانه ارمند سرشاخه اصلی رودخانه کارون به آرامی جاریست و امکانات بهره برداری سیاحتی متعددی را ایجادکرده است.

با توجه به اقلیم مناسب، شرایط آب و هوایی و اکوتوریسم این منطقه، آبشار دره عشق به عنوان یکی از کانونهای گردشگری استان تبدیل شده و سالانه شمار فراوانی از مسافران و گردشگران از آن بازدید میکنند

87v593bckwpvavxrvzb6.jpg.

پوشش جنگلی منطقه ی حفاظت شده هلن، باغات زیبای انار، حاشیه رودخانه ارمند، شالیزارهای برنج، درهنوردی و شرایط مناسب برای قایقرانی در آبهای خروشان از جاذبه های کم نظیر این آبشار طبیعی در شهرستان کیار استتاريخ : دوشنبه ۲۳ اردیبهشت۱۳۹۲ | ۱۱ قبل از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |
http://badroodi.persiangig.com/005.JPG

یکی از زیباترین جلوه های طبیعی ایران که اخیرأ خیلی مورد توجه ایرانگردان عزیز قرار گرفته تماشای لاله های واژگون در دشت ودمن ایران است .گرچه این لاله ها در خیلی از جاهای کشور بصورت خودرو بعمل می آیند اما یکی از زیباترین مکان برای تماشای لاله های واژگون که کیلومترها از دشت زیبای زردکوه را به قرمزی کشانده دشت لاله در شهرستان کوهرنگ شهرکرد است .http://badroodi.persiangig.com/003.JPG

وجود پوشش برف بر فراز تپه‌ها، قله ها، آسمان آبی تزیین شده از ابرهای سپید و قهقهه مستانه ‌رودخانه‌های خروشان از جمله سرشاخه "زاینده رود" اوج زیبایی را در مسیر دشت لاله‌های واژگون به تمام و كمال به گردشگران هدیه كرده است. هر تازه واردی پس از خیره ‌شدن از تماشای طبیعت سحرآمیز و جاذبه‌های طبیعی افسونگر این مسیر در ورود به دشت لاله‌ها شگفت زده و مبهوت زیبایی این دشت خیال‌انگیز و رویایی می‌شود. تا چشم كار می‌كند یك دشت پهناور چون فرشی ممتاز از لاله‌ها و دیگر نباتات سبزه‌پوش است ‌و لاله‌های واژگون انگار در برابر عظمت خالق هستی از شرم سر خجلت پایین انداخته‌اند.

 http://badroodi.persiangig.com/004.JPG

برای رفتن به این دشت مسیر توریستی شهرکرد - فارسان- چلگرد را طی کرده وعلاوه بر دیدن طبیعت زیبای این بخش از ایران در طول مسیر ،پس از طی مسافت ۱۲ کیلومتر از جاده چلگرد به سمت چشمه دیمه وچادگان تابلو دشت لاله تورا به دیدن زیباترین جلوه طبیعی ایران می کشاند . از شهرکرد تا فارسان ۴۰ کیلومتر واز فارسان تا چلگرد (کوهرنگ)حدود ۸۰ کیلومتر مسافت در پیش رو داریم .


http://badroodi.persiangig.com/001.JPG

آبشار شیخ علیخون در شهرستان چلگرد


http://badroodi.persiangig.com/007.JPG

تونل کوهرنگ،احداث سال 1332 خورشیدی


http://badroodi.persiangig.com/006.JPG

چشمه دیمه

در طول مسیر می توانید از پیر غار فارسان- تونل کوهرنگ در چلگرد- آبشار شیخ علیخون-چشمه دیمه وغار یخی دیدن نمائید

 

ضمنأ برای بازدید از لاله های واژگون این دشت از اول تا نیمه اول اردیبهشت فرصت داریدزیرا پس از آن این لاله ها پژمرده می شوند . پس تا دیر نشده بار سفر بربندید وراهی دشت لاله شهرکرد شوید.


http://badroodi.persiangig.com/002.JPG

اگر ازمسیر تکراری خسته شده اید،برای برگشت می توانیدامتداد گذر رودخانه زاینده رود در مسیر دیمه-دشت لاله- آورگون- مشهد کاوه- چادگان- ودوراه داران – تیران را برای مسیر برگشت انتخاب نمائید.aتاريخ : شنبه ۳۱ فروردین۱۳۹۲ | ۹ قبل از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |


  

مهر بادرود 

هرساله با آغازین روزهای فصل بهار رویش گیاه ریواس در مناطق کوهستانی شمال وشمال شرقی بادرود آغاز می شود . این گیاه که دررشته کوههای لطیف بادرود ودر دل سنگهای سخت کوهها میروید هرساله هزاران شهروند عاشق طبیعت را بدامان بیابانهای موسوم به بیابان گودال می کشاند. اکثر کوههای زیبای شمالی بادرود دارای ریواس هستند که برخی از خانواده ها به بهانه برداشت این محصول زیبا وخوراکی راهی دشت میشوند تا شبی را به دور از هیاهوی شهر در آرامش کویر سپری نمایند.قبل از اینکه به خواص وفواید ریواس بپردازیم از همه همشهریان عزیز تقاضا مندیم که در حین سفر به کوههای حاشیه کویری نکات لازمه را جهت حفظ طبیعت بکر وزیبای منطقه مراعات نموده وحتی المقدور از جابجائی سنگهاوریختن زباله وآسیب به چشمه سارهای طبیعی وکندن بوته های دیگر ونیز برافروختن آتش در مناطق اطراف خودداری فرمایند.  

 

ریواس یا ریباس، گیاهی است از تیره ی ترشک ها ( هفت بندها ) و دارای ساقه های هوایی و برگ های آن محتوی مواد ذخیره ای و اسیدی است و به همین جهت مورد استفاده ی خوراکی قرار می گیرد.درگویش بادرودی به ریواس «لیباس»می گویند.

ریواس هنگام بهار در نواحی گوناگون ایران، دامنه ی کوه ها، کنار رودخانه ها و مناطق برخوردار از آب های راکد می روید و برگ ضخیم و گوشت دار این گیاه مصرف غذایی دارد. تکثیر ریواس معمولاً با کشت در خزانه و انتقال به کشتزار و یا از طریق کشت بذر تازه صورت می گیرد. 

 

خواص درمانی

ریواس طبیعت سرد دارد و دارای ویتامین ها و املاح معدنی گوناگونی است. برای تمامی اعضای بدن، ماده ی غذایی بسیار ممتازی شمرده می شود و اثر شگفت انگیز و معجزه آسایی دارد. قابض است و برای تقویت معده  و کبد مفید می باشد. خوردن ریواس برای بیماران تب  دار و بی اشتها مفید بوده و یرقان  ، وسواس  ، سستی را درمان می نماید. در این گونه موارد می توان 100 گرم از آب ریواس یا رب ریواس را میل کرد. صفرا و دل به هم خوردگی را رفع می کند و برای حصبه  و اسهال گرم صفراوی مفید بوده و کرم کُش است. خوردن ریواس را نباید در برنامه ی غذایی از یاد بُرد. ریواس را برای تهیه ی خورش، کمپوت، مربا و شربت مورد استفاده قرار می دهند. سعی کنید در مصرف ریواس زیاده روی نکنید.

مفیدترین طریقه مصرف آن، مصرف آب ریواس همراه با آب هویج ، کرفس ، خیار و سیب  می باشد که یک سوم آب ریواس و دو سوم بقیه مواد است.

ریواس اثر ملین داشته و اشتها آور است و برای افزایش اشتها  و یبوست مفید می باشد. مصرف ریواس برای مبتلایان به سنگ کلیه  و ناراحتی های مثانه خطرناک است.

شیر مادرانی که ریواس می خورند، در نوزادان تولید اسهال  می کند. ریواس، مقوی قلب و اعصاب بوده و برای درمان بواسیر مفید است.

ریواس به عنوان فعال کننده ی عملکرد دستگاه گوارش، ناقل نمک های صفراوی و محرک ترشح کبد شناخته شده است. نخستین کار کرد آن در دهان این است که با تحریک جوانه های چشایی به واسطه ی مزه ی تلخ خوشایندش، موجب پاک شدن حفره ی دهان شده و دهان  را برای چشیدن غذای بعدی آماده می سازد. این گیاه در معده سبب افزایش ترشح معدی و تحریک آن می شود. در نتیجه به طور کلی باعث بهبود عملکرد معده می گردد.

علاوه بر این با تحریک ترشح نمک های صفراوی از کبد، به تنظیم جذب چربی از روده کمک می کند.

ریواس خاصیت مسهلی، ضد التهابی و متعادل کننده ی عملکرد روده ها (درمان یبوست و اسهال) را داشته و در درمان یرقان، خونریزی معدی- روده ای، اختلال قاعدگی، ورم ملتحمه ی چشم، جراحات ناشی از ضربات و صدمات جسمانی، زخم های چرکی سطحی و سوختگی های حاصل از حرارت کاربرد دارد.  

 

 

سایر مصارف ریواس

ریواس به علت خاصیت اسیدی، برای پاک کردن ظروفی که آثار سوختگی مواد غذایی در آنها به جای مانده باشد، مورد استفاده قرار می گیرد.

افرادی که موی آن ها قهوه ای کم رنگ است، با استفاده از ریشه ی این گیاه می توانند به رنگ موی طلایی دست یابند. برگ های ریواس را می توان به عنوان حشره کش موثر برای دفع حشرات به کار برد.

ریواس با طعم منحصر به فرد خود، در بیشتر پس غذاها ( دسرها  ) و شیرینی ها  استفاده می شود. تا پیش از سده ی 18 کاربردی در پخت غذا نداشت.

گیاه یاد شده تا یکی دو روز در یخچال قابل نگهداری است. برای نگهداری طولانی تر ریواس، پس از بریدن ساقه ها، آن را منجمد می کنند. اگر ساقه های ریواس به طور خام مصرف شود، به شدت ترش خواهد بود. به طور معمول آن را با شکر یا عسل  می پزند و یا در کیک ها مورد استفاده واقع می شود.

همچنین به تنهایی یا همراه یا توت فرنگی در تهیه ی ژله و مرباها به کار می رود. چاشنی هایی که با ریواس مصرف می شوند، عبارتند از لیمو  ، دارچین و زنجبیل.تاريخ : چهارشنبه ۲۱ فروردین۱۳۹۲ | ۱۱ قبل از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |

برای رفتن به آبشار مارگون اگر از شیراز قصد دیدار از این آبشار زیبا را دارید باید مسیر شهرستان سپیدان را در پیش بگیرید . شهرستان سپیدان حدود 75 کیلومتری شیراز قرار دارد. سپیدان مرکز شهر اردکان است.متأسفانه چرا نام اردکان جایگزین نام زیبای سپیدان شده است، بی اطلاعم. برای تماشای این آبشار زیبا باید مسیر 45 کیلومتری سپیدان تا روستای مارگون را طی کنید .

اگر از یاسوج قصد رفتن به این مکان زیبا را دارید بایستی جاده یاسوج-کاکان را در پیش گیرید که این مسیر هم 60 کیلومتر راه زیبای کوهستانی را بایستی طی کنید


آبشار در روستای مارگون قرار دارد.در بین آبشارهایی که تاکنون از نزدیک دیده ام نظیرآبشار آب سفید(الیگودرز)،کبودال(علی آبادکتول)،جواهرده(رامسر)، آب پری(رویان)،سمیرم، آب ملخ، بی بی سیدان و...، این آبشار از زیباترین آبشارهای ایران است. در ابتدای روستا پارکینگ هائی برای ماشین ها پیش بینی شده وراه پیاده روی تا دسترسی به آبشار کمتر از 500 متر است. دهنه آبشار به عرض 100 متروارتفاع آن نزدیک به 70 متر می باشد .ویژگی این آبشار این است که از چندین آبشار کوچک وبزرگ تشکیل شده است

توصیه می کنم ایام تعطیل آخر هفته رابرای تماشای این آبشار برنامه ریزی نکنید که مسیر ومکان آبشار بسیار شلوغ است
تاريخ : شنبه ۱۷ فروردین۱۳۹۲ | ۱۰ قبل از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |

خانـواده، عشـق، حرکـت!

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


تعطیلات برای بیشتر خانواده ها مزه سفر می دهد و سفر به تعطیلات مزه روزهای تازه و شادتر را داشتن، حتی اگر به جایی تکراری برویم مثل شمال یا جنوب یا شهری تاریخی و... اما مسافرت "پــــول" می خواهد و نمی توان منکر مخارج سفر شد، خصوصا اگر در زمان تعطیلات قصد سفر داشته باشیم که متاسفانه همه چیز گران تر می شود ...

اما می توانیم با توجه به بودجه ای که داریم سفری را برنامه ریزی کنیم و حتی برای مدت کوتاه چند روزه حال و هوایمان را تغییر دهیم تا روزی که اوضاع اقتصادی بهتر شود و بتوان با فراغ بال بیشتری به سفر رفت. در آستانه روزهای بهاری نوروز که بسیاری دلشان می خواهد تنی به سفر بزنند و چمدان ببندند و از خانه و شهری که هر روزِ سال در آن چشم باز کرده اند به جایی بروند، پیشنهادهایی داریم برای داشتن یک سفر ارزان قیمت تر که شامل سفرهای داخلی و خارجی می شود.


- محلی را انتخاب کنید که توریست کمتری در تعطیلات نوروز به آنجا می رود: رفتن به شهرهای شمالی در فصل نوروز یا اصفهان و شیراز و... که محل تجمع مسافران هستند برای شما که بودجه محدودی دارید، مناسب نیست در حالی که شناسایی محل هایی که کمتر شناخته شده هستند، می توانند مخارج کمتری را برای شما رقم بزنند. حتی ممکن است این شهر در شمال باشد اما شهری یا روستایی باشد که با هزینه کمتر بتوانید به آنجا سفر و اقامت کنید. می توانید از دوستانی که اهل سفر هستند و سایت های اینترنتی اطلاعات بگیرید.

- هزینه حمل و نقل را کمتر کنید: درست است که به سفر رفتن با ماشین شخصی می تواند دلپذیرتر باشد و استقلال شما را حفظ کند، اما اگر ۲ نفر هستید و جایی که می خواهید بروید روستایی یا شهری کوچک است که می توانید به راحتی در آن جا به جا شوید، بهتر است فکر بردن ماشین را از سرتان بیرون کنید. مخصوصا اگر ماشین شما به خرج افتاده و امکان می دهید در راه شما را بگذارد به هیچ وجه توی جاده نیفتید. سفر رفتن با اتوبوس یا قطار انتخاب خوب و منطقی تری است.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


در ضمن اگر چند نفر هستید و در یک ماشین جا می شوید همگی با یک ماشین که ایمنی بیشتری دارد به سفر بروید و پول بنزین و دیگر مخارج پیش آمده برای ماشین را بین خودتان تقسیم کنید. با این روش پول بنزین و دیگر مخارج کمتر می شود. حتی اگر تعداد زیادی هستید یک ون کرایه کنید و با آن به سفر بروید. با این روش دیگر لازم نیست خستگی رانندگی را هم تحمل کنید.

- وسایل لازم را با خودتان ببرید: قبل از اینکه چمدان ببندید، کاغذ و قلمی بردارید و وسایل ضروری که لازم دارید را بنویسید و کم کم آنها را تهیه کنید. دقت کنید وسایل و کالاهایی که لازم دارید و در خانه دارید را حتما با خودتان ببرید تا به خرج دوباره نیفتید. داروها، دستگاه فشارسنج، تست قندخون، وسایل بچه ها مخصوصا اگر کودک نوپایی دارید را فراموش نکنید، دمپایی، حتی کبریت و... را هم بردارید تا مجبور نشوید برای پیدا کردن وسیله ای از این طرف شهری که نمی شناسید به سمت دیگری بروید و از طرفی هم زمان را از دست بدهید و هم وسیله ای که در خانه داشته اید را با قیمت بیشتری بخرید.

- هواشناس باشید: اگرچه ممکن است به جنوب بروید اما شاید در طول راه هوا سرد و بارانی شود یا هوای شهری مثل اردبیل که سرد و خنک است، گرم باشد و شما احتیاج به لباس خنک پیدا کنید پس حتما هم لباس گرم و هم لباس سبک داشته باشید تا مجبور به خرید دوباره نشوید.

- مکان شناس باشید: بدون برنامه و شناسایی محلی عازم شدن به شهری و مکانی ناشناس مخصوصا با خانواده نه تنها استرس، بلکه مخارج شما را هم زیاد می کند. شاید بودجه نداشته باشید در تعطیلات نوروزی روستای ماسوله در هتلی اقامت کنید اما شاید بتوانید اتاقی امن کرایه کنید یا چند کیلومتر دورتر از محل موردنظر چادر بزنید. مسافرخانه ای تمیز پیدا کنید یا در محل های اسکان عمومی مثل مدارس که برای این فصل آماده شده اند، اسکان کنید، اما همه این حدس ها و اطلاعات را قبل سفر فراهم کنید. همراه داشتن زیرانداز و پتوی سبک سفر، پماد مخصوص نیش حشرات و پشه بند برای کودکان می تواند امنیت شما را بالا ببرد و امنیت بالاتر یعنی حفظ جان و مال شما!


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


- وسایلتان را تعمیر کنید: قبل از سفر از سالم بودن هر وسیله ای مطمئن شوید؛ از سلامت ماشین گرفته تا فلاسک چای که همراه می برید. خراب شدن هر وسیله ای در راه یعنی مخارج مضاعف برای شما و هرچه این وسیله بزرگ تر و حیاتی تر باشد، مشکل شما هم بزرگ تر می شود. تنبلی نکنید و از هرکس بخواهید از سالم بودن وسیله ای مطمئن شود. بررسی کردن دوربین، سالم بودن چمدان ها و قفل چمدان و هر کار ریزودرشت دیگری که سروکار شما را به تعمیرگاه و مغازه می اندازد می تواند خرج شما را کمتر کند.

- کارت شناسایی های کاربردی را بردارید: همراه داشتن کارت شناسایی مثل کارت فرهنگیان، پزشکان، کارمندان، بازنشستگان و دانش آموزی در این ایام بسیار کاربردی است. می توانید در بسیاری جاها مثل موزه ها و حتی برخی مسافرخانه ها از آنها استفاده کنید. شاید به نظرتان کمکی که تخفیف این کارت ها به بودجه شما می کند بسیار ناچیز بیاید اما در حقیقت همین تخفیف های کوچک می تواند راهگشا باشد و به بودجه کوچک شما کمک کند.

- موقعیت خود را شناسایی کنید: کارمند جایی هستید؟ بازنشسته هستید؟ در شرکت خصوصی کار می کنید؟ شاید محل کار شما و صنف شما با شرکت ها و هتل های سراسر کشور قرارداد داشته باشد. چرا از این مکان ها استفاده نکنید یا حتی چرا از آشناهای نزدیکتان و همسفرهایتان نخواهید در این زمینه به شما کمک کنند؟

- غذا نخرید: شاید با خودتان بگویید چطور می شود در مسافرت غذا نخرید؟! شما به مسافرت می روید تا استراحت کنید نه اینکه پای گاز بایستید و آشپزی کنید. منظور ما هم غذا نخریدن نیست بلکه بیشتر از همه نرفتن به رستوران است، آن هم نه برای همه روزهایی که در سفر هستید بلکه می توانید به جای هر روز غذا خوردن در رستوران های گران قیمت، ۲ یا ۳ وعده (بستگی به طول زمان مسافرت و بودجه تان) در رستورانی غذا بخورید که کیفیت غذایش مشهور است، نه اسم و رسم آن!گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net


اما خرید کنسرو، همراه داشتن بیسکویت، کیک، پنیر، آب جوش و دم کردن چای، کشمش و... می تواند هزینه شما را بسیار پایین بیاورد البته اگر قصد سفر داشته باشید نه قصد ملامت کردن خود و همسفرانتان به علت بودجه محدودی که دارند.

- مثل همه باشید: الان وقت خاص بودن نیست و این به معنای وخامت اوضاع هم نیست. به هر حال شما آنقدر سلامت هستید و بودجه دارید که به سفر بروید تا حالتان بهتر شود پس دست از خاص بودن به معنای رفتن به مکان های خاص، پوشیدن لباس های آنچنانی و مارک دار و گشتن در فروشگاه های معروف شهرها بردارید و با توجه به بودجه ای که دارید نقشه مسیر مسافرتتان را حتی اگر یک شهر و روستاست تعیین کنید.

- زیادی سوغاتی نخرید: شما بسیاری از خریدهایتان و خرج های اضافی را حذف کرده اید تا به سفر بیایید پس غیرمنطقی نباشید و به قول امروزی ها جوگیر نشوید و وسایلی که با کیفیت بهتر و قیمت مناسب تر در شهر خودتان پیدا می شود را به عنوان سوغاتی و یادگاری نخرید.

- بچه ها را توجیه کنید: اگر فرزندانتان به سن و سالی رسیده اند که متوجه موقعیت زندگی شما می شوند برای آنها توضیح دهید که می خواهید به مسافرت بروید اما نمی توانید مثل همیشه خرج اضافه داشته باشید. حتی با آنها در میان بگذارید که ترجیح می دهند به مسافرت بیایند یا همین بودجه را خرج کنند. در مورد گروه سنی خردسالان اما توضیح این موضوع و توجیه آنها مشکل است. در این رابطه می توانید خواسته آنها را کنترل کنید. اگر بودجه برای خرید اسباب بازی، لباس و... ندارید برنامه گشتن در فروشگاه ها و... را حذف کنید. طبیعتا هر بچه ای دلش می خواهد آنچه را که می بیند داشته باشد اما اگر این موارد را حداقل در سفر نبیند بهانه داشتن آنها را نمی گیرد.


گروه اینترنتی پرشیـن استار | www.Persian-Star.org


- دفترچه بیمه با خودتان ببرید: همراه داشتن دفترچه بیمه نه تنها لازم بلکه بسیار ضروری است؛ چه سالمند باشید چه میانسال و چه پدر و مادر فرزندی، باید دفترچه بیمه تان را همراه داشته باشید تا اگر اتفاقی افتاد مجبور به پرداخت هزینه درمان مضاعف نشوید.

- روزهای خاص را پیدا کنید: برخی موزه ها روزهایی را به بازدید رایگان اختصاص می دهند. ممکن است این مورد درباره موزه ها، سینماها و جاهای دیدنی دیگر هم صدق کند پس کمی حوصله به خرج دهید، پرس وجو کنید و هزینه سفرتان را کاهش دهید.

- چمدانتان را گم نکنید: گم کردن هر چیزی یعنی خرج اضافی و اضافه تر از آن به هم ریختن اعصاب و سردرگمی! پس بهترین راه این است که به جای برداشتن چند ساک و چمدان یک چمدان بردارید تا بتوانید حواستان را به آن بدهید یا اگر هر فردی یک چمدان دارد به او گوشزد کنید مسوول وسایلش خودش است. اگر با گروه یا وسیله عمومی به سفر می روید حتما کارت اسمتان را روی چمدانتان نصب کنید. کار بهتر هم این است که ساکی خریداری کنید که با دیگر ساک ها و کیف ها متفاوت است. با این روش کسی اشتباهی وسیله شما را بر نخواهد داشت.

- از طبیعت لذت ببرید: اگر بودجه محدودی دارید بهتر است محلی که برای مسافرت انتخاب می کنید طبیعت باشد نه شهرهای بزرگ، مخصوصا در ایام تعطیل مانند عید که مسافران بسیاری مهمان این شهرها هستند. رفتن به طبیعت نه تنها اثر بهتری می تواند روی روحیه شما بگذارد که اگر جانب اطمینان را رعایت کنید، هزینه کمتری هم دربرخواهد داشت.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


- تور مناسبی پیدا کنید: اگر می خواهید به سفر بروید، بودجه محدودی دارید و در ضمن حوصله جستجو و بلیت گرفتن را ندارید و حتی تنها هستید، می توانید یک تور داخلی چند روزه مطمئن پیدا و ثبت نام کنید و چمدانتان را ببندید و به سفر بروید.
آنها سبک و راحت سفر می کنند؛ ما سخت و سنگین

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


به گفته دکتر حسین باهر؛ رفتارشناس، عضو انجمن پزشکی گروه سلامت اجتماعی فرهنگستان علوم پزشکی :
معمولا مردم کشورهای پیشرفته، برعکس ما ایرانی ها، خیلی راحت و سبک سفر می کنند. به طورکلی در بیشتر کشورهای پیشرفته، تسهیلاتی مانند وسایل نقلیه مطمئن، رستوران های بین راهی مناسب، جاده های خوب، هتل ها و متل هایی با درجه های مختلف برای افرادی با درآمد مالی متفاوت، برای رفت وآمد و مسافرت وجود دارد و تمام این تسهیلات باعث می شوند که سفر برای آنها راحت باشد. مردمان بیشتر کشورهای پیشرفته فقط با در دست گرفتن یک ساک حاوی لوازم شخصی به سفر می روند اما اگر ما ایرانی ها بخواهیم به یک سفر یکی دو روزه هم برویم، آنقدر اسباب و اثاثیه با خودمان جمع می کنیم و تشریفات مختلف می چینیم که گاهی از سفر پشیمان می شویم یا به خاطر سختی های سفر، قید چیدن برنامه مسافرت برای ایام تعطیل را می زنیم. این در حالی است که سفر کردن می تواند باعث تغییر خلق وخو و رسیدن به آرامش روانی پس از طی روزهای سخت و متمادی کاری در طول سال باشد. به طور کلی می توان سخت سفر کردن و راحت نگرفتن مسافرت در میان ایرانی ها را به چند دلیل اصلی که در ادامه به آنها اشاره می کنیم، ربط داد:

- در کشور ما، امکانات لازم و کافی در مقصد سفر و بین راه نسبتا کم و ناکافی است.

- امکان ایجاد مشکل یا حادثه غیرمترقبه به دلیل عدم آمادگی لازم در جاده ها وجود دارد.

- بیشتر مردم به دلیل حساب و کتاب های اقتصادی، ترجیح می دهند وسایل اولیه و مورد نیاز را با خود همراه ببرند تا در مقصد یا بین راه مجبور به خرید کالاهای مورد نیازشان با قیمتی بالاتر نباشند. در این صورت به همه افراد پیشنهاد می شود کالاهایی سبک و ساده را برای سفر همراه داشته باشند؛ مثلا ظرف های سبک تر که حجم کمتری اشغال می کنند یا موادغذایی کنسروی که تهیه و آماده کردن آنها در سفر ساده باشد. ضمن اینکه در چند روز سفر باید از دیدن مکان های جدید لذت برد و خیلی در قید و بند خورد و خوراک نبود. مثلا می توان وعده های غذایی را کمتر و محدود به خوراکی هایی سبک و سالم مانند نان و پنیر، سیب زمینی پخته یا سایر غذاهای ساده کرد. به این ترتیب، نیاز به رفتن به رستوران و پرداخت هزینه های سنگین و گاهی هم مصرف غذاهای ناسالم از بین می رود و سفر کمی ساده تر می شود.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

- یکی دیگر از مشکلات مربوط به سخت سفر کردن، این است که اقامت در هتل ها و متل ها برای ما ایرانی ها به خوبی جا نیفتاده است. یعنی گاهی برخی از خانواده ها به دلیل مشکلات اقتصادی و گران بودن هزینه هتل، ترجیح می دهند چادر و وسایل مخصوص خواب را هم در کنار لوازم لازم برای پخت و پز و شستن ظرف ها با خود همراه داشته باشند و به جای پرداخت هزینه اضافی برای اقامت در هتل یا مسافرخانه، در پارک ها، کمپ های تعیین شده از سوی شهرداری هر استان یا حتی کنار خیابان چادر بزنند و به این ترتیب، هزینه های سفرشان را تا حدی کاهش دهند. البته گاهی افرادی که از نظر مالی امکان اقامت در هتل یا مسافرخانه را دارند هم ترجیح می دهند یا در سفر چادر بزنند یا با کرایه خانه های شخصی کمی هزینه سفرشان را پایین بیاورند و در این صورت به نظر می رسد که این مساله، یک مساله فرهنگی و نشان دهنده نهادینه نشدن فرهنگ استفاده از مکان های اقامتی برای سفر باشد.

- برخی از افراد هم در ایام تعطیل به منزل اقوام و دوستان خود در شهرهای دیگر می روند و برای اینکه زحمت کمتری به آنها بدهند، مقداری از وسایل مورد نیاز را با خود همراه می برند. البته توصیه می شود از آنجا که هر خانواده ای برای ایام تعطیل خود برنامه ای دارد، هرگز سرزده به منزل اقوام و دوستان خود در شهرهای دیگر نروید و آنها را در تنگنا قرار ندهید. اگر قرار است عید را در خانه آشناهایتان بگذرانید، حتما با دعوت قبلی این کار را انجام دهید زیرا در غیر این صورت اسباب دردسر و ناراحتی آنها را در تعطیلات فراهم کرده اید.تاريخ : دوشنبه ۲۸ اسفند۱۳۹۱ | ۹ قبل از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |


http://badroodi.persiangig.com/1.JPG
بنای گوردختر شبیه بنای کوروش است

چندی پیش ایمیلی از دوستان دریافت کردم مبنی بر معرفی گور دختر در استان بوشهر، همین انگیزه ای شد تا بهر شکل ممکن راه ورنج سفری دیگر را بجان خریم وراهی این استان جنوبی کشور شویم.

 از بادرود به اصفهان وسپس راهی سمیرم  شدیم از آنجا به یاسوج پیش تاختیم.جاده زیبای یاسوج به سمت بابامیدان را در پیش گرفتیم واز آنجا به شهر کوچک قائمیه رسیدیم . دو راهی کازرون –شیراز را پشت سر نهاده وراه را بسمت بوشهر نشانه رفتیم . به شهر کنارتخته رسیدیم . کنار تخته آخرین شهر استان فارس وهم مرز با استان بوشهر است . حدود 25 کیلومتر با کازرون فاصله دارد . از کنار تخته هم 25 کیلومتر راه را بسمت برازجان وبوشهر پیش رفتیم در پیچ وخم های جاده زیبای بوشهر ، یک پل قدیمی که گوئی از آثار صفویه است در پیش رویمان هویدا شد . نرسیده به ایستگاه ایست بازرسی ، تابلو «تنگ ارم» بچشم خورد.


http://badroodi.persiangig.com/3.JPG

به سمت تنگ ارم از مسیر خارج شدیم از مسافری سراغ گور دختر را گرفتیم که اطلاع دقیقی نتوانست به ما بدهد. جاده خلوت در میان سبزه زاران ، مناظر زیبائی را به تصویر کشیده بود. بعد از 45 کیلومتر طی مسافت جاده کوهستانی که در زمستان مناظر زیبای بهاری را جلوه گر می سا خت ازروستاهای فاریاب،تلخاب گذشته تا به شهر زیبای تنگ ارم رسیدیم . از جاده اصلی بوشهر –شیراز تا تنگ ارم حدود 45 کیلومتر فاصله بود. در شهر تنگ ارم نشانی گور دختر را گرفتیم .1 کیلومتر از تنگ ارم را که پشت سرنهادیم  ، تابلو گور دختر وکاخ اردشیر را دیدیم .


http://badroodi.persiangig.com/koorosh.JPG

آرامگاه کوروش بزرگ در پاسارگاد


http://badroodi.persiangig.com/2.JPG

آرامگاه دختر کوروش در پشت پر برازجان

لاجرم به سمت چپ جاده راندیم ومسیر 30 کیلومتری تنگ ارم تا گور دختر را در جاده پر پیچ وخم کوهستانی طی کردیم .در مسیر از روستاهای مورد خیر وکفتارو گذشتیم بعد از پشت سرنهادن کوه وسرازیر شدن به دشتی هموار وسرسبز در دوراهی پیش رو به سمت پشت پر طی طریق کردیم وبه سرزمین گور دختر رسیدیم  زنان روستای پشت پر  لباسی شبیه به لباس قشقائی داشتند . شغل اهالی بیشتر کشاورزی ودامپروری بود.


http://badroodi.persiangig.com/5.JPG

زنان پشت پری درحال نخ ریسی

مقبره سنگی گور دختر در دامنه سبز علفزارها با شکوه 2500 ساله خود نمائی میکرد . انگار ماکت کوچکی از مقبره کورش بزرگ را ساخته اند ،بنا گرچه در غربت غریبی قرار گرفته بود اما عظمت وبزرگی خود را با تمام توان نشان میداد . اهالی اعتقاد عجیبی به این بنا داشتند . اهالی را اعتقاد بر این است که در این آرامگاه دختر ویا خواهر کوروش دفن شده است.

آرامگاه گور دختر مستطیل شکل با سقفی نوک تیز که روی سکوی سه پله ای گرفته است. اندازه های سکو 5/5 متر طول، 4/5 متر عرض و 1 متر ارتفاع است و اندازه های خارجی آرامگاه 3 متر طول، 2 متر عرض و 5/1 متر ارتفاع می باشد. ورودی آرامگاه به سمت شمال غرب است و توسط یک در سنگی بسته می شده که اکنون دیگر از آن اثری بر جای نیست. هم اکنون درون آرامگاه خالی است. سقف آن شامل دو تخته سنگ بزرگ است. گمان می رود روزگاری کتیبه ای در قسمت سه گوش بدنه که به بام آرامگاه پیوند می خورد قرار داشته است. بنا از تخته سنگ های بزرگی ساخته شده که بدون ملات روی هم قرار داده شده اند. دیوارها و تاق آرامگاه نیز از سنگ هایی با اندازه های گوناگون ساخته شده است.

آرامگاه گور دختر از نظر معماری بسیار شبیه به آرامگاه کوروش است ولی از لحاظ ساخت و ساز معماری در ابعادی کوچکتر از آرامگاه کوروش ساخته شده و از نظر معماری بسیار ساده، سنگ‌هایی به صورت خشکه چین و فاقد نشانه‌های شانه سنگ تراشی و بسیار مبتدی ساخته و پرداخته شده است.
با این شواهد به نظر می‌رسد که آرامگاه گور دختر باید قبل از آرامگاه کوروش ساخته شده باشد. اگر بعد از آرامگاه کورش این اثر ساخته شده بود مطمئنا از لحاظ ساختار معماری بهتر از آرامگاه کوروش ساخته می‌شد نه اینکه این بنا به صورت بسیار ابتدایی و ساده که در برش سنگ‌های آن می‌توان مشاهده کرد.

http://badroodi.persiangig.com/9.JPG


http://badroodi.persiangig.com/8.JPG


http://badroodi.persiangig.com/7.JPG

کاخ اردشیر ساسانی در پشت پر

در نزدیکی گور دختر کاخ منسوب به اردشیر ساسانی قرار دارد .عدم حفاظت از این بنای باشکوه هم باتأسف موجب شده که اکنون این کاخ 1800 ساله ساسانی بعنوان آغل گوسفندان وگاوهای اهالی پشت پر استفاده شود.

 به امید روزی که مسئولان میراث فرهنگی برای حفظ این بناهای کم نظیر اندکی همت والاتر مصروف دارند.


http://badroodi.persiangig.com/6.JPGتاريخ : شنبه ۱۶ دی۱۳۹۱ | ۸ قبل از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |

شهر زیبای کلاردشت

دریای کاسپین یا مازندران یا خزر یکی از زیباترین وبزرگترین دریاچه های جهان است که در اطراف آن بواسطه وجود جنگل بی نظیر مناطق بکری را بوجود آورده است.گرچه بیشتر هموطنان در تابستان راهی شمال می شوند اما توصیه بنده این است که بهترین فصل برای سفر به شمال وفرار از گرمای شرجی این شهرها اواخر بهار(اردیبهشت وخرداد) ویا اوائل پائیز(اواخر شهریور –مهر وآبان) می باشد برای رفتن از مرکز یا جنوب کشور به شما ایران بعد از رسیدن به تهران این چهار مسیر را برای سفر به شمال ایران که شامل استانهای مازندران وگیلان می شود را می توانید انتخاب کنید.

سوغات شمال

1- از مسیر تهران قسمت شرق این شهر که اتوبان بسیج نام دارد را طی کرده وبه طرف آبعلی وجاده دماوند برانید پس از طی شهرهای پردیس ورودهن وبومهن مسیر دو راهه می شود که اگر از سمت راست به سمت دماوند وفیروزکوه برانید از طریق جاده زیبای فیروزکوه به قائم شهر رسیده واز آنجا به ساری یا بابل می توانید ادامه مسیر دهید.

تنگه واشي-جليزجند فيروزكوه

دیدنیهای این مسیر: شهر های زیبای دماوند وفیروزکوه جاذبه های خاص خود را دارند ودر فیروزکوه روستای جلیزجند وآبشار ساواشی وتنگه واشی را می توانید ببینید همچنین دیدار از روستای بادرود هم خالی از لطف نیست .در ادامه مسیر پل شگرف ورسک در روستای ورسک ودرست درکنار جاده ونیز در ادامه کلیسای کوچکی در کنار جاده را می توانید ببینید وبعد از آن به سوادکوه وآلاشت وپل سفید می رسید که مسیری بسیار سرسبز وزیباست  ودر قائم شهر چنانچه قصد دیدار از ساری را دارید می توانید مسیر را به سمت راست رانده ودر ادامه به گرگان برسید.اما از قائم شهر به سمت مسیر چپ راهی بابل وبابلسر ومحمودآباد می شوید

آبشار آب پری-شهر رویان

2-از مسیر شماره یک اگر بعد از بومهن سمت چپ راانتخاب کنید به امامزاده هاشم می رسید ومسیر موسوم به جاده هراز را در پیش دارید . که البته نزدیکترین مسیر برای رسیدن به شمال کشور همین مسیر است.بعد از امامزاده هاشم که درست در بلندترین مسیر جاده قرار دارد راه سرازیری را درپیش دارید که چشم انداز زیبای قله رفیع دماوند را در مسیر جاده می توانید به تماشا بنشینید. این مسیر(از تهران تا آمل) حدود 200 کیلومتر است . پس از آمل به محمود آباد می رسید که اولین شهر ساحلی وتوریستی در این مسیر است . امتداد جاده محمود آباد به راست راه رسیدن به بابلسر وبابل را ترسیم می کند ودر سمت چپ راه رسیدن به نور ونوشهر وچالوس.

شهر کلاردشت

3-مسیر تهران به سمت کرج را در پیش گرفته واز ابتدای کرج جاده چالوس را در پیش میگیرید . جاده چالوس یکی از زیباترین جاده های کشور است . وجود سفره خانه های زیبای کنار جاده ای در مسیر از سد کرج تا آسارا وبالاتر راه استراحت را هموار تر میکند.واز آنجا که حدود 213 کیلومتر (از کرج تا چالوس)مسیر را در پیش دارید می توانید به چالوس برسید .اگر خواهان تماشای شهر زیبای کلاردشت هستید نرسیده به چالوس از شهر مرزن آباد مسیر انحرافی به چپ را در پیش گرفته وبعد از طی 40 دقیقه مسیر به کلار دشت زیبا می رسید ولی برای رفتن به چالوس باید مسیر کلاردشت تا مرزن آباد را برگردید.از چالوس به سمت نمک آبرود وتنکابن ورامسر ودر ادامه به لاهیجان ورشت برانید.

 

هتل قدیم رامسر- این هتل توسط رضا شاه ساخته شده

4-مسیر تهران –کرج را به سمت قزوین طی میکنید واز آنجا راهی لوشان – منجیل ورودبار شده وراهی رشت می شوید که ایمن ترین مسیر رفتن به شمال همین مسیر اتوبان قزوین – رشت می باشد.

گردنه حیران

در رشت دو مسیر  رشت – لاهیجان –آستانه ورامسر وچالوس را می توانید برگزینید ویا از راه دیگری از رشت به بندر انزلی – تالش – اسالم – آستارا وسپس گردنه حیران برانید ور خاتمه سر از اردبیل درآورید.

روستائی مابین مرزن آباد وکلاردشت

توصیه ها:

در اکثر شهر های شمالی سوئیت وویلاهای شخصی اجاره داده می شود وهتلهای زیبای در اکثر شهرها وجود دارد. توصیه میکنم برای استراحت هرگز در شهر رامسر نمانید زیرا قیمت اجاره ویلاها وسوئیتهایش حدود دو برابر شهرهای دیگر است وبه مراتب کثیف وغیر پاکیزه.

در رامسر بازید ازروستای بی نظیر جواهر ده را هرگز از دست ندهیدونیز مسیر 240 کیلومتری رشت تا محمود آباد یا بلعکس کاملأ مسیر ساحلی است وهرگاه اراده کردید می توانید با طی مسیر کوتاه خود را به دریا برسانید.

روستای زیبای جواهر ده

تله کابین ها:

در گردنه حیران(آستارا)- در شهر لاهیجان – در شهر رامسر ودر شهر توریستی نمک آبرود چالوس تله کابین نصب گردیده که توصیه میکنم برای تماشای مناظر بی نظیر جنگل ودریا ومعماری شهر های شمالی اندکی را در ارتفاع طی مسیر کنید که طولانی ترین تله کابین این مناطق همین تله کابین شهر رامسر است.

برفراز تله کابین نمك رود

آبشارهای زیبای مسیر جواهر دهتاريخ : شنبه ۷ مرداد۱۳۹۱ | ۱۷ بعد از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |

صبح يك روز بهاري شهر تاريخي كرمانشاه را به سمت پاوه وجوانرود در پيش گرفتيم . در ميان كشتزارهاي وسيع وزيباي گندم وجو كه تا بيكران امتداد داشت جاده را طي كرديم در مسير روستاهاي قشنگي وجود داشت از روستاي بنچله هم ديدار داشتيم . پس از طي مسافتي به شهر روانسر رسيديم . فصل برداشت كرفس كوهي وگوجه سبز و بادام بود . مقداري سوغات خريده وراه را به سمت پاوه پيش تاختيم .

حدود 86 كيلومتر از كرمانشاه را كه رفتيم به روستاي قوري قلعه رسيديم پس از پارك ماشين وپياده روي 200 متري به دهانه غار قوري قلعه رسيديم . گرچه زيبائي غار عليصدر در آن غار جلوه گري نمي كرد اما حسني كه داشت مجبور بودي با پاي پياده مسير تا انتهاي غار را طي كنيد. چشمه آب گوارائي از ابتدا تا انتهاي غار در كنار مسير پياده روي در جريان است . بدنه وسقف غار پر از قنديلهاي سنگي بسيار زيباست حدود 35 دقيقه مسير پياده روي را بايد طي كرد تا به انتهاي غار رسيد ودوباره مسير رفته را برگشت . این غار در دامنه کوه شاهو و در یکی از کوهستانی ترین مناطق ایران واقع شده است. دره ای که غار قوری قلعه در آن قرار دارد از زیباترین دره های استان است که از ویژگی های جنگلی خاص و چشمه سارهای بی شمار با چشم اندازهای حیرت انگیز و جذاب برخوردار است.

وجود جنگل های متراکم با گونه های بلوط، انجیر کوهی، آلبالوی کوهی، بادام وحشی و همچنین حیواناتی چون گرگ، روباه، خوک، خرگوش ، کل و بز در اطراف این غار، زیبابی خاصی به آن بخشیده است.

این غار به همراه جنگلهای زیبای بلوط اطراف آن دارای پتانسیلی بی نظیر در جذب توریست های داخلی و خارجی است به همین دلیل قوری قلعه به عنوان یکی از هفت اثر طبیعی ملی ایران به ثبت رسیده است.

درعمق هزار و ۵۰۰ متری غار، تالار عروس قرار دارد که زیبایی آن قابل توصیف نیست، جنس سنگهای این محوطه از کریستال سفید و براق است و اگر کسی بخواهد از روی آنها گذر کند جای پای او در این قسمت باقی می ماند.

ازسقف این محوطه قندیل هایی شبیه میله خودکار که جنسشان از رسوبات آهکی و حالت کریستال است به ارتفاع دو تا هشت متر پایین آمده است، این قندیل ها آنقدر نازک و شفاف است که با زدن یک دست هشت متر از آن فرو می ریزد.

در عمق دو هزار و ۷۰۰ متری غار، چهار آبشار به ارتفاع ۱۰ تا ۱۲ متر وجود که در این عمق وجود چنین آبشار زیبایی باور پذیر نیست وهر بیننده ای را مسحور خود خواهد کرد.

در بخش دیگری از این غار تونلی با نام “تونل برزخ” وجود دارد که به وحشتناکترین مکان این غار معروف شده است، طول این تونل ۲۲۰ متر است که با عرض سه متر نیمی از آن را آب فرا گرفته است.

البته محوطه هایی که ذکر آن رفت، قابل بازدید برای عموم نیست و هم اکنون تنها ۵۰۰ متر از این غار آماده سازی و نورپرداری شده و قابل بازدید است

پس از بازيد از اين غار زيبا راهي شهر زيبا وتاريخي پاوه شديم . پاوه در شيب دو دره عميق قرار گرفته كه خيابان اصلي در ميان دره عبور مي كند

همسفران باد صبا بازديد از غار قوري قلعه را در سفر تابستاني از دست ندهيدتاريخ : چهارشنبه ۲۸ تیر۱۳۹۱ | ۱۷ بعد از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |

براي رفتن به شهر زيباي كرمانشاه از بادرود562 كيلومتر مسير را در پيش رو داريم .از بادرود اتوبان كاشان –قم را در پيش گرفتيم واز قم به سمت اراك پيش رانديم واز كمربندي اراك به سمت ملاير رفتيم وسپس از ملاير به سمت كنگاور رانديم كه شرح سفر به كنگاور در يادداشتهاي قبلي اين سفر نامه گذشت . از دوراهي كنگاور به سمت كرمانشاه رفتيم در مسير از آثار تاريخي بيستون كه شرح معرفي آن بعدأ در اين سفرنامه خواهد آمد بازديد وسپس راهي كرمانشاه شديم از بيستون تا كرمانشاه نزديك به 30 كيلومترراه است .در كرمانشاه به ديدار شاخص ترين اثر تاريخي آن كه طاق بستان مي باشد رفتيم . بدنيست با طاق بستان كه به دستور خسرو پرويز در دل كوه وكنار بركه وچشمه اي احداث گرديده بيشتر آشنا شويم .

اين اثر زيباي 1800 ساله هم از خرابكاري شاهان ملعون قجري به نصيب نمانده ودر دل نقوش زيباي ساساني به كنده كاري تصاوير منحوس خويش پرداخته اند ودر كنار اين اثر زيبا با تأسف سر ستونهاي زيبا وخمره هاي قديمي كرمانشاه بدون كمترين حفاظت اصولي در ديد بازديد كنندگان قرار گرفته است.

طاق بستان مجموعه‌ای از سنگ‌نگاره‌ها و سنگ‌نبشته‌های دوره‌ ساسانی است که در شمال‌غربی شهر کرمانشاه در غرب ایران واقع شده است.

وجود کوه و چشمه در این مکان، آن را به گردشگاهی روح‌فزا تبدیل نموده که از زمان‌های دیرین تا به امروز مورد توجه بوده است.

طاق بستان در زبان بومی (کردی) طاق وسان گفته می‌شود. سان به معنی سنگ می‌باشد و به این ترتیب طاق بستان طاق سنگی معنی می‌دهد. این مجموعه در قرن سوم میلادی ساخته شده است. شاهان ساسانی نخست نواحی اطراف تخت جمشيد را برای تراشیدن تندیس‌های خود برگزیدند، اما از زمان اردشیر دوم و شاهان پس از او طاق بستان را انتخاب کردند که در بین راه جاده‌ ابریشم قرار داشت و دارای طبیعتی سرسبز و پر‌آب بود.

طاق بستان شامل سنگ‌نگاره‌ تاج‌گذاری اردشیر دوم و دو طاق می‌باشد که طاق کوچک‌تر شاهپور دوم و سوم و طاق بزرگ‌تر خسرو پرویز را به تصویر کشیده است. در سمت راست طاق کوچک‌تر و در بیرون از طاق سنگ‌نگاره‌ای تراشیده شده که تاج‌گذاری اردشیر دوم را نشان می‌دهد.

طاق بزرگ‌تر به پهنای 5/7 متر، ارتفاع حدود 9 متر و به عمق 5/6 متر و طاق کوچک‌تر به پهنای 6 متر، به ارتفاع حدود 5 متر و به عمق 5/3 متر می‌باشد

مجموعه تاریخی طاق بستانتاريخ : پنجشنبه ۸ تیر۱۳۹۱ | ۱۶ بعد از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |

چندي پيش باخبر شديم كه بدستور يكي از مقامات شهر ياسوج قرار است مجسمه آريو برزن در يكي از ميادين اين شهر برداشته شود ونام ميدان هم تغيير يابد .بهانه اي دست داد تا به شهر زيباي ياسوج سفر كنيم تا از نزديك با اين شهر ومردم فرهيخته آن ديدار كنيم . بدين بهانه از سميرم راه سي سخت وپاناوه وسپس ياسوج را در پيش گرفتيم . از بادرود تا سميرم 310 كيلومتر واز آنجا تا ياسوج 130 كيلومتر است . جاده اي سرسبزدر مسير كوههاي زيباي دنا ما را به سمت ياسوج مي كشاند.در ياسوج به ديدار سد شاه قاسم ، آبشار ياسوج وسفره خانه خانه هاي سنتي شهر در غروب زيباي ياسوج از مجسمه آريو برزن در ميداني بدين نام كه در مسير ياسوج به شيراز وبوشهر قرار داشت رفتيم . آريو برزن فرمانده شجاع لشگر هخامنشي در شهر ياسوج بدنيا آمده وبدنيست با اين شخصيت بزرگ تاريخي ايران آشنا شويم

آریوبرزن یکی از سرداران بزرگ تاریخ ایران است که در برابر یورش اسکندر مقدونی به ایران زمین، دلیرانه از سرزمین خود پاسداری کرد و در این راه جان باخت و حماسه‌ی «در بند پارس» یا «دروازه پارس» را از خود در تاریخ به یادگار گذاشته است.
«اسکندر مقدونی» در سال 331 پیش از زادروز، پس از پیروزی در سومین جنگ خود با ایرانیان «گوگامل» (Gaugamele) [پیشتر به اشتباه آن را اربیل (Arbela) می‌خواندند] و شکست پایانی ایران، بر بابل و شوش و استخر چیرگی یافت و برای دست یافتن به پارسه، پایتخت ایران روانه این شهر گردید.

ca1c8 661996 orig   | عکس تصاویر تاریخ باستان تمدن عکسهای

اسکندر برای فتح پارسه سپاهیان خود را به دو پاره بخش کرد: بخشی به فرماندهی «پارمن یونوس» از راه جلگه «رامهرمز و بهبهان» به سوی پارسه روان شد و خود اسکندر با سپاهان سبک اسلحه راه کوهستان (کوه کهکیلویه) را در پیش گرفت و در تنگه‌های در بند پارس (برخی آنرا تنگ تک‌آب و گروهی آن را تنگ آری کنونی می‌دانند،) با مقاومت ایرانیان روبرو گردید.
در جنگ دربند پارس آخرین پاسداران ایران با شماری اندک به فرماندهی «آریوبرزن» دربرابر سپاهیان پرشمار اسکندر دلاورانه دفاع کردند و سپاهیان مقدونی را ناچار به پس نشینی نمودند. با وجود آریوبرزن و پاسداران تنگه‌های پارس، گذشتن سپاهیان اسکندر از این تنگه‌های کوهستانی امکان‌پذیر نبود. ازاین رو اسکندر به نقشه جنگی ایرانیان درجنگ «ترموپیل» (Thermopyle) متوسل شد و با کمک یک اسیر یونانی از بیراهه و گذر از راه‌های سخت کوهستانی خود را به پشت نگهبانان ایرانی رساند و آنان را در محاصره گرفت.
آریوبرزن با ۴۰ سوار و ۵۰۰۰ پیاده و وارد کردن تلفات سنگین به دشمن، خط محاصره را شکست و برای یاری به پایتخت به سوی پارسه (Persepolis) شتافت. ولی سپاهیانی که به دستور اسکندر از راه جلگه به طرف پارسه رفته بودند، پیش از رسیدن او به پایتخت، به پارسه (تخت جمشید) دست یافته بودند. آریوبرزن با وجود واژگونی پایتخت و در حالی که سخت در تعقیب سپاهیان دشمن بود، حاضر به تسلیم نشد و آنقدر در پیکار با دشمن پافشرد تا گذشته از خود او. همه یارانش از پای درافتادند و جنگ هنگامی به پایان رسید که آخرین سرباز پارسی زیر فرمان آریوبرزن به خاک افتاده بود.
یوتاب (به معنی درخشنده و بی‌مانند) خواهر آریوبرزن نیز فرماندهی بخشی از سپاهیان برادر را برعهده داشت و در کوه‌ها راه را بر اسکندر بست. یوتاب همراه برادر چنان جنگید تا هر دو کشته شدند و نامی جاوید از خود برجای گذاشتند.
اسکندر پس از پیروزی بر آریوبرزن آن اسیر یونانی را هم به جرم خیانت کشت.

ایستادگی آریوبرزن یکی از چند ایستادگی انگشت شمار در برابر سپاه اسکندر بود. او در نبردبا اسکندر شجاعانه جنگید و او یکی از دلیران ایرانی بود. تاريخ : شنبه ۳ تیر۱۳۹۱ | ۱۶ بعد از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |

بادرود حضور گرم كاربران گرامي، سال گذشته به روستاي سيف آباد در كنار تالاب زيباي چغاخور در شهر بلداجي شهرستان بروجن استان چهارمحال وبختياري رفتم . در اين روستا چند تنديس شير سنگي كه نماد شجاعت بختياريها بر سر تربت درگذشتگانشان مي باشد وجود دارد .دركنار يكي از اين شيرها كه ظاهرن در دوران صفويه ساخته شده اندعكس يادگاري انداختم . امسال هم در هفته گذشته بهانه اي دست دادتا بديدار اين اثر زيبا بروم با تأسف شاهد بودم كه سر اين شير بي جان كه نماد ۴۰۰ سال هنر ،شجاعت،ذوق ونماد گور يك انسان شجاع بختياري است توسط افراد نابخرد بي فرهنگ بطرز دلخراشي جدا شده است

كاش يكي در آن لحظه مي رسيد ومي پرسيد مگر اين اثر زيباي تاريخي چه جرمي مرتكب شده؟

كاش مسئولين ميراث فرهنگي آن منطقه مثل مسولان ميراث منطقه ما نبودند ودر حفظ آثار تاريخي ايران همت بيشتري روا مي داشتند.

با هم اين دو عكس را ببينيم

خرداد ۱۳۹۰-روستاي سيف آباد بروجن

خرداد ۱۳۹۱ -همان روستا -همان زاويه عكس پيشينتاريخ : چهارشنبه ۲۴ خرداد۱۳۹۱ | ۱۴ بعد از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |

روستاي زيباي كليشاد رخ در مرز استان اصفهان -شهركرد واقع شده است . قبل از احداث تونل گردنه رخ براي سفر به شهركرد مسير تردد از اين روستابود اما اكنون براي سفر به سامان بايستي از اين روستا گذشت . كليشاد رخ جزء بخش باغبهادران شهرستان لنجان است .در بهار مسير اين روستا بسيار زيباست به نحوي كه اگر بخشي از جاده گردنه رخ را طي كنيد تمام روستا ودشت سرسبزش را مي توانيد ببينيدتاريخ : شنبه ۱۳ خرداد۱۳۹۱ | ۱۶ بعد از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |

جاده ملاير را به سمت كرمانشاه در پيش گرفتيم . به يمن حضور گسترده هموطنان وخيل عظيم آنها به كشور عراق جاده را بصورت اتوبان دو بانده درآورده اند. زائراني كه به كشور عربي عراق بصورت گسترده مي روند وحتا نامي از كنگاور وبيستون وتاق بستان نشنيده اند اما تمام مغازه ها وبازارچه هاي عراق را بخوبي از بر هستند . در كناره جاده گلهاي سرخ وزردي به زيبائي تمام نشان از طبيعت بسيار زيباي اين خطه ازايران را به ترسيم ميكشند.

دشت گل در مسير كنگاور

بعد از طي مسافتي به دوراهي مي رسيم كه يك راه تورابه سوي كرمانشاه مي خواند وما ترجيح داديم به سمت راست رانده وخود را به كنگاور برسانيم . شهري زيبا وفعال وپرجنب وجوش. بر فراز تپه اي بلند ومشرف به تمام شهر،بخشي از تاريخ كهن وسرفراز،با تمام توان فرياد ايرانيان متمدن را به گوش جهانيان ميرساند.معبد زيباي كنگاور يكي از معابد بزرگ پرستش آب در دوران اشكانيان(2200 سال پيش) مي باشد. گرچه براي اطراف معبد باروي حفاظتي كشيده اند اما به درون معبد در طول تاريخ آسيب جدي رسيده است .وجود يك امامزاده در دل معبد كه معلوم نيست چرا وچگونه اين معماري اسلامي در درون معماري كهن ايراني قد كشيده ونيز چند خانه كه ظاهرن هنوز هم عده اي درون آن ساكنند وشكسته شدن ستونهاي سنگي 2000 ساله از جلوه هاي ناخوشايند بزرگترين معبد آناهيتاي كشور در كنگاور است

وجود يك امامزاده در دل تاريخ !!!

اما بد نيست بدانيد كه معبد كنگاور درون شهر كنگاور قرار دارد و يكي از پر رونق ترين معابدآناهيتاي دوران اشكاني و ساساني بوده است. اين معبد با وسعتي كمتر از پنج هكتار بر نقطه اي مشرف به دشت بر روي صفه اي واقع شده است
آناهيتا فرشته آب و باروري بوده است و در زمان اشكانيان بسيار مورد توجه قرار گرفته است. محوطه معبد كنگاور 220متر طول و 210 متر عرض دارد.بر روي ديوار اين محوطه ستونهاي سنگي با مقطع دايره بر پا بوده كه قسمت شمال غربي بنا ستونهاي هنوز بر پاست و باستان شناسان آنها را بازسازي كرده اند.

وجود صدها ستون سنگي تاريخي كه از جبر روزگار ونابخردي عده اي خراب شده اند

ستونها داراي 3.45متر ارتفاع هستند و فاصله محوري آنها از هم در حدود 4.75متر ميباشد. ورودي بنا پلكان دو طرفه اي از سمت جنوب است.در بخش مركزي معبد ديوار مستحكمي در جهت شرقي غربي قرار دارد كه 94متر طول دارد و در پاي آن آبراهه هايي كنده شده است. سنگهاي اين معبد از فاصله دو كيلومتري از معدن چل مران آورده شده است

سفر قبلي ام به كنگاور درسال ۱۳۸۴

اينهم جنايت شاهان بي كفايت قاجار در نوشتن كلمات عربي در يك ستون تاريخي معبد

 تاريخ : پنجشنبه ۱۱ خرداد۱۳۹۱ | ۱۴ بعد از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |

 بعد از عبور از شهر كوچك پل دختر به سمت انديمشك رانديم .انديمشك به نوعي دروازه ورود به استان خوزستان است . از دوراهي دزفول جاده كمربندي را به سمت شوشتر پيش رفتيم .حدود ۸۰ كيلومتر مسافت را طي كرده تا به شهر شوشتر رسيديم . شهري زيبا وتاريخي با مردماني با فرهنگ واصيل. بعد از خريد سوغات اين ديار كه نوعي كلوچه خوشمزه بود سراغ سازه هاي آبي يا آبشارهاي شوشتر را از يك شوشتري گرفتيم واو هم به خوبي آدرس داد. گرچه اواسط بهار بود اما هوا براي ما اندكي گرم وغير قابل تحمل مي نمود .

سازهاي آبي يا آبشار شوشتر به طرز زيبايي توسط شاپور شاه بزرگ ساساني در كنار رود خروشان كارون ساخته شده بودند . با اينكه نزديك به ۲۰۰۰ سال از ساخت اين آبشارها مي گذرد اما همچنان سالم وخروشان باقي مانده اند.ديدار از سازهاي شوشتر كه عامل اصلي سفر گروه ما به شهر تاريخي شوشتر بود ساعاتي از وقت مارا به خوبي گرفت . باقي مانده شهر ساساني در كنار آبشارها خودنمائي ميكرد . پس از بازديد از اين اثر زيبا كه به ثبت جهاني هم رسيده به ديدار خانه مرعشي رفتيم كه البته با درب بسته مواجه شديم . پس به ناچار به خانه تاريخي مستوفي رفتيم واز موزه وصنايع دستي اين شهربازديد وپس از خريد سوغاتي شهر كه نوعي گليم سنتي بود،به سمت اهواز كه حدود يك ساعت تا شوشتر فاصله داشت به راه افتاديمتاريخ : چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت۱۳۹۱ | ۱۶ بعد از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |

بنايي با معماري‌ خاصي در «نقش رستم» وجود دارد كه از زمان حمله اعراب به ايران به اشتباه، نام «كعبه زرتشت» را به آن دادند، چون كاربرد واقعي آن را نمي‌دانستند. آن زمان فكر مي‌كردند كه هر ديني بايد براي خود بُتكده يا عبادتگاهي داشته باشد، براي همين فكر كردند اين بنا هم مركزيت يا كعبه زرتشتيان است.

در ديوار داخل اين ساختمان لغت «کعبه» حکاکي شده است. در کتاب‌هاي زرتشتي آمده است که حضرت زرتشت «زاراتشترا» در اين محل، نيايش مي‌کرده است. اعراب، لغت کعبه را از پارسي پهلوي گرفتند. همان‌طور که در زمان داريوش کبير به كشور «عمان» امروزي «مکه» مي‌گفتند؛ بنابراين كلمه مكه نيز فارسي است.

منبع: سایتهای اینترنتی


 

در محاسبه روز نوروز در کتب زرتشتي نوشته شده است که زرتشت در اين رصدخانه، محل شروع نوروز را محاسبه کرد. نوروز در روز اول فروردين از محلي شروع مي‌شود که اولين اشعه آفتاب در آنجا بتابد. بر اساس برآورد گاهنامه زرتشت، هر 700 سال يک‌بار نوروز از ايران شروع مي‌شود. آخرين‌باري که نوروز از ايران شروع شد، 300 سال پيش بود. در سال 1387، نوروز از پاريس و بروکسل و در سال 1388 ار تورنتو و نيويورک شروع شد. سال آينده هم نوروز از محلي بين آلاسکا و هاوايي شروع خواهد شد.

از زمان حمله اعراب به ايران تا به امروز، يعني قرن بيست و يكم ميلادي، كاربرد و تعريف اين بنا كشف نشده بود. خوشبختانه پژوهشگر ايراني «رضا مرادي غياث‌آبادي» كه تحقيقات فراواني در زمينه ايران باستان داشته است، نتيجه كشف خود را در كتابي به نام «نظام گاهشماري در چارطاقي‌هاي ايران» توسط انتشارات «نويد شيراز» به چاپ رسانده و راز اين بنا را منتشر كرده است.

تا امروز حدس مي‌زدند كاربرد اين بنا، محل نگهداري كتاب اوستا و اسناد حكومتي يا محل گنجينه دربار و يا آتشكده معبد بوده است. اما غياث‌آبادي با تحقيقات خود ثابت كرد اين بنا با مقايسه با تمامي بناهاي گاهشماري (تقويم) آفتابي در سرتاسر جهان، پيشرفته‌ترين، دقيق‌ترين، و بهترين بناي گاهشماري آفتابي جهان است. اين در حالي است كه تا قبل از اين بنا هم «چارطاقي‌ها» در نقاط مختلف ايران احداث شده بودند و همين وظيفه را با شيوه‌اي بسيار ساده اما دقيق و حرفه‌اي بر عهده داشتند.

تمامي بناهاي گاهشماري آفتابي در جهان فقط مي‌توانند روزهاي خاصي از سال (مانند روزهاي سرفصل) را مشخص كنند و حتي با سال خورشيدي هم تنظيم نيستند. اما اين بنا با دقت و علمي كه در ساخت آن اجرا شده، قادر است بسياري از جزئيات روزهاي مختلف سال و ماه‌ها را مشخص كند. زرتشتيان با استفاده از اين بنا مي‌توانستند بسياري از مناسبت‌ها و جشن‌هاي سال را روز به روز دنبال كنند و از زمان دقيق آنها آگاه شوند.

بسياري از بناهاي چارطاقي در سطح كشور (به تصور آتشكده) يا به طور كامل تخريب شده و يا تغيير كاربري داده شده است. ولي خوشبختانه تعدادي هم مانند چارطاقي «نياسر» و چارطاقي «تفرش»، سالم مانده و براي ما و نسل‌هاي بعدي باقي مانده‌اند.

 

متأسفانه بناي «كعبه زرتشت» با آن كه تقريباً سالم باقي مانده است به ثبت ميراث جهاني سازمان ملل نرسيده است! حتي سازمان ميراث فرهنگي هم اين بنا را همراه بناهاي عجايب هفتگانه جديد (كه برج ايفل هم يكي از كانديداها بود) پيشنهاد نداد! حتي با كشف راز اين بنا هم هيچ‌گونه انعكاس و جنجالي به پا نشد!

اين بنا، يك گاهشمار تمام سنگي ثابت در جهان است كه بايد سازندگان آن از بسياري از نكات علميِ جغرافيايي، نجومي، سال كبيسه، انحراف كره زمين نسبت به مدار خورشيد، تفاوت قطب مغناطيسي با قطب جغرافيايي، مسير گردش زمين به دور خورشيد و... را در 2500 تا 3000 سال پيش، در دوران حكومت هخامنشيان آگاهي مي‌بودند. حال آنكه خيلي از آنها را مانند كروي بودن كره زمين و گردش زمين به دور خورشيد را در چهارصد سال اخير در اروپا كشف كردند و به نام خودشان ثبت كردند!تاريخ : یکشنبه ۲۷ فروردین۱۳۹۱ | ۱۲ بعد از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |

عیدنوروز زمان خوبی برای گشت وگذر در ایران عزیز مان می باشد . ایران کشوری است که در کمتر از یک ساعت سفر با اتومبیل از شنهای کویری می توانید خود را در لابه لای برفها ببینید .

باتوجه به تجربیات سفرم در این روزها چند توصیه به همسفران باد صبا می نمایم

-در ایام نوروز باتوجه به اینکه جاده ها خالی از ماشینهای سنگین است وامکانات اسکان مثل مدارس وپارکها در تمام شهرهای ایران ، اورژانسهای جاده های ، بازبودن در ابنیه وآثار تاریخی و بازارصنایع دستی ، وجود راهنمایان گردشگری در اکثر شهرها ودهها مزایای دیگر بستری مناسب را برای سفر در این چند روز عید فراهم می نماید ،پیشنهاد میکنم تا دیر نشده بار سفر رابسته و یکی از مسیرهای ذیل را انتخاب وراهی سفر شوید.

-در این ایام مشهد-اصفهان وشیراز از شلوغترین شهرهای مسافری ایران محسوب میشوند توصیه میکنم برای سفر به این سه شهر برنامه ریزی بعد از تعطیلات را بنمائید . کمبود مکان اقامتی- شلوغی پمپ بنزینها- ترافیک شدید شهری وصفهای طویل بازدید از ابنیه تاریخی وبازار ها، مجالی را برای سفری خوش در این سه شهر برای شما ترسیم نمی سازد.

- بهترین اماکن از لحاظ آب وهوائی مسیرهای زیر هستند

1-استان بوشهر، می توانید از مسیر اتوبان –تهران-اصفهان ، به شیراز واز آنجا به کازرون وکنارتخته وبرازجان رفته وچندروزی را در ساحل زیبای خلیج فارس دربوشهر وشهرهای اطراف نظیر تنگستان –دلوار- بندرگناوه ودیلم سپری کرده واز مسیر بندر دیلم به بهبهان – رامهرمز – باغملک وایذه وازآنجا به شهرکرد وسپس اصفهان رفته ویک نیم دور جنوب را طی یک سفر 4 – 14 روزه طی نمائید.

2- استان خوزستان : میتوانید مسیر بالا را را تا بندر دیلم رفته واز آنجا به ماهشهر –آبادان – خرمشهر – شوش – دزفول –اندیمشک واهواز رفته واز آنجا به سمت پل دختر وخرم آباد ودرود وسپس الیگودرز وخمین ومحلات به دلیجان وکاشان وارد شوید.

3- استان یزد:میتوانید مسیر قم –کاشان – بادرود – نائین را به سمت یزد بروید وچند روزی را در استان زیبای یزد سپری کرده ودوباره به موطنتان برگردید.

4-استان کرمان : مسیر فوق را امتداد داده واز دوراهی شهر کوچک انار به سمت کرمان ورفسنجان رفته وشهرهای اطراف کرمان نظیر ماهان،بافق،شهداد،بم و... را بازدید نمائید.

5-استان هرمزگان : مسیر بادرود – نائین – یزد را به سمت شهربابک وسیرجان امتداد وبعد به حاجی آباد بروید وازآنجا راهی بندر عباس شوید .بازدید از شهرهای طول مسیر وسپس قشم –بندر خمیر –بندر لنگه ومیناب می تواند سفر خوشی را برایتان فراهم سازد.

6-استان فارس: گرچه رفتن به خود شیراز در این ایام مورد تأکید بنده نیست اما مسیر اصفهان – شهرضا – آباده –مرودشت وشیراز مسیر زیبائی است که اگر می خواهید راه برگشتتان تکراری نباشد می توانید از شیراز به سمت کازرون رانده واز نورآباد ممسنی به سمت یاسوج رفته واز جاده زیبای سی سخت به سمیرم وسپس شهرضا واصفهان برگشت نمائید.

7- برای سفر به بندر عباس در راه برگشت هم می توانید مسیر حاجی آباد- داراب – فسا ونیریز وسپس شیراز را برگزینید.

آنچه در این مجموعه ذکر گردید شامل شهرهائی می شود که در این ایام از بهترین ولطیفترین هوای بهاری برخوردارند ودر تابستان اندکی گرما شما رامیازارد که بهتر است فرصت بازدید از این شهرها را در این ایام بهاری از دست ندهید.راهنما ونقشه گردشگری در ابتدای هر شهری تهیه نموده تا در هر شهری چیز قابل ارزشی را برای بازدید دیدید فرصت تماشای آن را از دست ندهید.

نوروز فرخنده وبی خطری را در سفرهای بیاد ماندنی نوروز در پیش داشته باشیدتاريخ : شنبه ۵ فروردین۱۳۹۱ | ۸ قبل از ظهر | نویسنده : ذبیح الله صولتیان |
.: Weblog Themes By VatanSkin :.